جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

پژوهش محوری در مقطع دکتری دانشگاه پیام نور تقویت می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پژوهش محوری در مقطع دکتری دانشگاه پیام نور تقویت می‌شود

صادقعلی موحدمنش در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: اخیرا زمینه طرحی در دانشگاه پیام نور فراهم شده که در این طرح، دوره های دکتری به صورت تحقیق محور بوده و کلاسی وجود ندارد و بر اساس پروژه تحقیقاتی است، به طوریکه دانشجو با ارائه پروژه تحقیقی خود به یکی از شرکت ها، نهادها یا موسسات خصوصی و برقراری توافق نامه و تامین اعتبار آن از طریق همان شرکت یا نهاد در دانشگاه زیر نظر اساتید پروژه تحقیقی را طی می کند که بعد از موفقیت پروژه در اجرا به مدرک دکتری نائل می آید.

رئیس دانشگاه پیام نور مازندران گفت: استان مازندران با دارا بودن 18 مرکز و واحد دانشگاهی تعداد 45 هزار دانشجو دارد به طوریکه این دانشگاه به تنهائی 25 درصد از دانشجویان کل استان را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد : دانشگاه پیام نور یک دانشگاه جامع بوده که در همه گروه های آموزشی رشته های علوم انسانی،،علوم پایه ، فنی و مهندسی، هنر و کشاورزی دانشجو دارد.

وی افزود: این مراسم به جهت تجلیل و تقدیر از پژوهشگران  برتر دانشگاه پیام نور مازندران برنامه ریزی شد و از 18 استادی که فعالیت های پژوهشی سطح خوبی  در سال قبل داشتند و 2نفر از دانشجویان و یک نفر از کارکنان تجلیل شد .

رئیس دانشگاه پیام نور مازندران با بیان اینکه مجموعه فعالیت های دانشگاه پیام نور در طی سالهای اخیر کارنامه قابل قبول و درخشانی است بیان داشت: در سطح ملی دانشگاه پیام نور بر اساس ارزیابی"  موسسه آ اف سی" از بین 51 دانشگاه جامع کشور جز 10دانشگاه برتر  کشور و رتبه 8 را داراست.

موحدمنش افزود: رتبه بندی دانشگاه های جامع کشور بر اساس  شاخص های موسسه "آ ی اس آی "به ترتیب شامل دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شیراز، دانشگاه فردوسی مشهد،دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تبریز، دانشگاه اصفهان و دانشگاه پیام نور است.

وی در ادامه سطح دانشگاه پیام نور مازندران  را با کارنامه ای قابل قبول ارزیابی کرد و گفت: در طی 4سال اخیر( از سال 88تاکنون) کارنامه عملکرد پژوهشی دانشگاه پیام نور مازندران شامل 308 مقاله در سطح "آی اس آی"، 298مقاله "آی اس سی" و 95کتب منتشر شده می باشد.

رئیس دانشگاه پیام نور مازندران با بیان اینکه  استان مازندران با دارا بودن 18مرکز و واحد دانشگاهی تعداد 45هزار دانشجو دارد تصریح کرد: این دانشگاه به تنهائی 25درصد از دانشجویان کل استان را به خود اختصاص داده است.

موحدمنش با اشاره به اینکه در دانشگاه پیام نور مازندران 155عضو هیات علمی تمام وقت و سه هزار استاد به صورت نیمه وقت با این دانشگاه همکاری می کنند افزود: زمینه جذب  اعضای هیات علمی در رشته های فنی و مهندسی، کشاورزی،هنر و معماری فراهم بوده که با ثبت نام در سایت جذب وزارت علوم با حداقل مدرک دکتری  می توانند بعد ازمصاحبه علمی و تخصصی و بر اساس امتیاز  کسب شده به عنوان عضو هیات علمی جذب شوند.

وی افزود: جذب هیات علمی در رشته های علوم انسانی کاهش می یابد.

رئیس دانشگاه پیام نور مازندران در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص حمایتهای مالی به پژوهشگران اظهار کرد: در جهت حمایت مالی از اعضای هیات علمی محدودیتی نداریم به طوریکه مجموعه طرح های پژوهشی و طرح گرند اعضای هیات علمی تامین اعتبار شده و پرداخت می شود.

موحد منش ، حمایت مالی طرح های پژوهشی دانشجویان ، کارکنان و اساتید مدعوی(نیمه وقت)  که با نام دانشگاه پیام نور باشد در قالب تشویقی وبه صورت پاداش مقالات و پاداش طرح عنوان کرد.

وی ابراز داشت: دانشگاه پیام نور چه در اعتبارات جاری، پژوهشی و عمرانی فعلا هیچ گونه مشکلی ندارد.

دانشگاه پیام نور به 150 پایگاه معتبر علمی دنیا متصل است

رئیس دانشگاه پیام نور مازندران در پاسخ به ارزیابی آموزش در  دانشگاه  مجازی اذعان کرد: مجموعه فعالیت های دانشگاه پیام نور به صورت مجازی و الکترونیک بسترهای خوبی برای دانشگاه ایجاد کرده و سبب شده که دانشگاه پیام نور ،هم در حوزه آموزش و هم حوزه پژوهش موفق باشد.

موحدمنش افزود: هم اکنون دانشگاه پیام نور به150 پایگاه علمی دنیا متصل است به طوریکه اعضای هیات علمی، دانشجویان مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری می توانند بدون هیچ محدودیتی از دستاورد و اطلاعات پایگاه های دنیا از طریق شبکه الکترونیک استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: اتصال دانشگاه پیام نور به معتبرترین پایگاه های علمی دنیا سبب شده حتی در دورترین نقاط کشور یا استان نیز دسترسی به این پایگاه ها امکان‌پذیر باشد.

رئیس دانشگاه پیام نور مازندران  در خصوص جذب دانشجو در مقاطع بالای تحصیلی در این دانشگاه گفت: در دوره ارشد و دکتری از طریق کنکورسراسری و همچنین در قالب دوره های دانش پذیری و بر اساس سوابق پژوهشی دانشجویان ،مدارک تحصیلی دوره کارشناسی و ارزیابی وضعیت تحقیقی – آموزشی دانشجویان ،جذب صورت می گیرد.