رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

پوشش تحصیلی ۱۰۰ درصدی دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

پوشش تحصیلی ۱۰۰ درصدی دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی مازندران

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل آموزش و پرورش مازندران از پوشش ۱۰۰ درصدی تحصیلی دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی که به سن مجاز رسیده بودند در این استان خبر داد.

پوشش تحصیلی ۱۰۰ درصدی دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، محمد قنبری پیش از ظهر امروز در همایش تجلیل از فرهنگیان که با حضور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در سینما جهان‌نما چالوس برگزار شد، با بیان اینکه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که از چهار سال قبل به آموزش و پرورش تکلیف و در قالب  ابلاغیه به سران سه قوه نیز تأکید شد، اظهار کرد: در این سند قرار شد که آموزش و پرورش باید فطرت انسانی را در دانش آموزان شکوفا کند.

وی با تشریح پنج فاکتور که برای رسیدن به پایه‌های اصلی سند تحول بنیادین نیاز است، افزود: آیتم‌هایی مانند تفکر، ایمان، علم، عمل و اخلاق که کانون این 5 فاکتور در دل مدارس و کلاس‌های درس نهفته است.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل آموزش و پرورش مازندران با تأکید بر اینکه اگر قرار است کشوری پیشرفت کند باید این پنج پایه تقویت شود، تصریح کرد:  همانطور که رهبری هیچ نهادی را بالاتر از آموزش و پرورش نمی‌دانند و آن را دستگاه مولد خواندند، در حقیقت  مهر تأییدی بر جایگاه و نقش کلیدی دستگاه تعلیم و تربیت است.

وی با بیان اینکه چالوس از شهرهای موفق استان است، خاطرنشان کرد: در استان در سال 94 به همت معلمان توفیقاتی حاصل شد که یکی از این موفقیت‌ها ارتقای جذب پایه اول ابتدایی و پوشش 100 درصدی از دانش‌آموزانی بود که به سن مجاز رسیدند.

قنبری با اعلام اینکه تعداد 125 مدرسه دارای کمتر از 7 دانش‌آموز در استان وجود دارد، اضافه کرد: براساس تأکید مقام عالی وزارت تمام این مدارس حتی با داشتن یک دانش‌آموز باید معلم داشته باشد و این کار در دستور آموزش و پرورش مازندران نیز قرار گرفت.

وی با اشاره به ارتقای کیفیت أموزشی در 6 پایه ابتدایی و پوشش 99.5 درصدی دانش أموزان مازندران، یادآور شد: تعداد هشت پژوهش‌سرای دانش‌آموزی در استان وجود دارد که با ضمیمه کردن مراکز آموزشی در مجموع 28 مرکز در این استان فعال است.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل آموزش و پرورش مازندران از کسب جایگاه نخست کشوری در درس پژوهی خبر داد و افزود: در ایجاد مدارس پژوهش محور در 93 تعداد 11 مرکز ایجاد شد که این تعداد در سال قبل به 98 مدرسه ارتقا پیدا کرد.

قنبری با اشاره به موفقیت‌های حاصل شده در زمینه آزمون‌های کنکور سراسری خاطرنشان کرد: در رتبه زیر 100 کشوری نیز 277 دانش‌آموز موفق در استان راه یافتند که با این حساب مازندران بعد از تهران دوم شد.

وی با مقایسه توانمندسازی نیروی انسانی در سطح کشوری و استانی بیان کرد: میانگین کشوری در این مورد 75 ساعت بود که مازندران با 365 ساعت کلاس آموزشی توانست این رقم را به 112 ساعت آموزش برای هر یک از همکاران برساند.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش از استقرار نظام جامع برنامه‌ریزی در سال قبل خبر داد و افزود: این طرح با انعقاد تفاهم‌نامه میان اداره کل آموزش و پرورش مازندران  و 32 شهر استان صورت گرفت که امسال قرار است به تمام مدارس توسعه پیدا کند.

وی در پایان با بیان اینکه در مجموع آموزش و پرورش موتور محرکه یک نظام است، گفت: در صورت تقویت آموزش و پرورش تمام دستگاه‌ها نیز قوی می‌شود و بالعکس اگر آموزش و پرورش قوی نبود سایر دستگاه‌ها نیز ضعیف می‌شود.