پلاک 8

ویژه برنامه ای است به تهیه کنندگی محمد برجسته که به مناسبت آغاز گرامیداشت هفته دفاع مقدس،به طور زنده از روز سه شنبه(31 شهریور)از ساعت 15:15 به مدت 45 دقیقه از صدای مرکز مازندران  پخش می شود.
آخرین روزهای شهریور هر سال یادآور برجسته ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جانفشانی دلاورانه در پای پرچم برافراشته اسلام و قرآن است . آخرین روزهای شهریور هر سال مصادف است با آغاز هفته دفاع مقدس و بزرگداشت درخشنده ترین و نفیس ترین نگین تاریخ بشریت ، یعنی شهیدان راه حق .جوانان و جوانمردان رشید و پاک سرشتی که با آگاهی و درک والای خود موقعیت حساس کشور را تشخیص داده و وظیفه ی بزرگ جهاد در راه خدا را مشتاقانه پذیرا شدند و براستی که هر ملتی که چنین دلاوران آگاه و شجاعی را در دامان خود پرورده باشد حق دارد به آنان ببالد و آنان را الگوی تربیت جوانان خود در همه ی دوران ها بداند .مردم ایران با برخورداری از رهبری توانا و آگاه ، هوشمندانه و با انگیزه های دینی و ملی در مقابل دشمن متجاوز ایستادند و صحنه های زیبایی از وفاق ملی را به نمایش گذاشتند . انگیزه حضور مردم ما دینی ، عقیدتی و ملی بود . دفاع ما نبردی صددرصد شرافتمندانه بود و به همین دلیل گرامیداشت آن دوران گرامیداشت عزت و شرف ملی است اگر بخواهیم صحنه های به یاد ماندنی جنگ و دفاع مقدس برای تمام نسل ها ماندگار بماند باید آن رشادت ها ، شهادت ها و جانبازی ها را در قالب های مختلف هنری عرضه کنیم و در این بین ، رادیو بعنوان رسانه ای فراگیر می تواند نقش مهمی را ایفا نماید .
پلاک 8 برنامه ای  است که در همین راستا تولید و پخش میشود .
آیتم هایی که برای این برنامه در نظر گرفته شده عبارتند از :
1 ـ در هر برنامه یک مهمان حضوری خواهیم داشت. که از فرماندهان ارشد سپاه و ارتش و همچنین مدیران جهاد ، بسیج سازندگی ، بنیاد شهید و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس دعوت خواهد شد . این مهمانان به بیان بخشی از اقدامات و ایثارگریهای مردم و نیروهای نظامی و خاطرات خود از دفاع مقدس خواهند پرداخت. افراد نخبه ،تحصیلکرده و چهره های امروزی که جنگ را درک کرده اند از میان اقشار مختلف در برنامه حضور خواهند یافت.
2 ـ متن و سوال پیامکی برنامه که در قالب محورهای موضوعی زیر مطرح خواهد شد :
در متن برنامه می توان هر روز یک عملیاتی که مازندرانییها در آن نقش داشته اند را تشریح کرد و نام عملیات یا رمز عملیات را در قالب مسابقه از مردم و مخاطبین طلب بکنیم.
از محورهای دیگر موضوعی در برنامه:
ـ   ولایت مداری رزمندگان و نقش رهبری حضرت امام (ره) در فرماندهی و هدایت جنگ تحمیلی.
ـ   حضور گسترده مردم مازندران در دفاع از کشور.ـ   حضور موثر زنان  مازندرانی در پشتیبانی از دفاع مقدس.ـ   نقش جوانان و نوجوانان مازندرانی در دفاع مقدس.ـ   هنر و ادبیات مازندرانی و دفاع مقدس.
ـ   نقش مساجد در امر بسیج مردمی.معرفی مساجد محل و شهر خودتون که در دفاع مقدس مستقیم عمل می کردند.ـ   توجه به روزشمار هفته دفاع مقدس.
3 ـ گزارش برنامه به پوشش رویدادهایی مثل نمایشگاههایی که در هفته دفاع مقدس برپا می شود و همچنین گفتگو با جانبازان ، ایثارگران و آزادگان هشت سال دفاع مقدس اختصاص خواهد یافت . همچنین یک گزارش ویژه از آسایشگاه جانبازان تهیه و پخش خواهد شد.
در بخش دیگر گزارش مردم دیدگاههایشان را درباره اهمیت و جایگاه دفاع مقدس و نقش دلاوری شهیدان و لزوم پاسداشت ارزشهای اسلامی و انقلابی بیان خواهد کرد..
4-یادمان نرود:عنوان بخشی از برنامه است که به صورت ضبطی از قبل تولید خواهد شد.در این بخش با کمک یکی از یادگاران هشت سال دفاع مقدس به سختیها و شدائد دوران دفاع مقدس اشاره خواهد شد.این بخش در 3 دقیقه در برنامه گنجانده خواهد شد.
5 ـ کتابخانه دفاع مقدس ؛ در این بخش هر روز یکی از کتابهای مربوط به هشت سال دفاع مقدس انتخاب و توسط یکی از راویان و نویسندگان عرصه دفاع مقدس معرفی خواهد شد.
6 ـ کارشناسی ؛ با توجه به تغیر تاکتیک دشمن از جنگ رودررو و نظامی به جنگ فرهنگی در جهت استحاله فرهنگی بخصوص در میان جوانان کشور در این بخش کارشناس مربوطه به شیوهای نوین تهاجم فرهنگی به خصوص دربازی های رایانه ای صحبت می کند و مقابله با آن را توضیح خواهد داد.کارشناس این بخش آقای دکتر اعتصامی خواهد بود.  این بخش به صورت ثابت و در حداکثر 3 دقیقه تهیه و پخش خواهد شد.
6 ـ شعر دفاع مقدس ؛ در این بخش که به صورت یک آیتم تولید خواهد شد آقای حمزه نژاد از همکاران رادیو و شاعر هر روز یکی از شعرای استان را که در زمینه دفاع مقدس شعر سرودند را معرفی و بخشی از شعر او را قرائت می کند
7-گزارشهای ویژه :که از حاشیه های مراسم تشیع شهدای غواص تهیه و تا کنون پخش نگردید. با توجه به حضور به یاد ماندنی مردم استان در تشییع شهدای خط شکن و غواص و حال و هوای استان در روزهای حضور این شهیدان در استان، پخش این گزارشها تجدید روحیه پاک مردم در آخرین استقبال از شهیدان این سرزمین و یادآوراوج رشادتها و ایثارگریهای شهیدان در نهایت مظلومیت است. این گزارشها را آقای دلدار از گزارشگرا ن رادیو که در ایام تشیع شهدای غواص همراه کاروان بودن آماده میکند.
8- کلام بزرگان : در این بخش باتوجه به موضوع برنامه از بیانات امام راحل ، مقام معظم رهبری ، شهید بهشتی و... استفاده خواهد شد. ضمناً سرودهاو نواهای ویژه سالهای دفاع مقدس به ویژه نواهای بومی و محلی که برای مردم خاطره انگیز است استفاده خواهد شد.همچنین در مجموعه برنامه این هفته سعی می شود که نقش مهم رزمندگان مازندرانی ل 25 کربلا و هم نیروهای  نظامی و مردمی در جنگ بیان شود تا مخاطبان به ویژه جوانان با بخشی از رشادتها و ایثارگریهای رزمندگان در سالهای دفاع مقدس آشنا شوند.


 

Loading the player...
عوامل تولید:

گزارشگر مردمی:کریم سلمانپور
نویسنده:لطف الله سعیدیفر
گوینده:سید جمال الدین موسوی
گزارشگر ویژه:دلدار
صدابرداران:نتاج-حق شناس-یوسفی-میرقربان نژاد-نژاد احمد

تاریخ تولید: شهریور 94


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو