جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

پسماندهای مازندران به سادگی ساماندهی نمی‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پسماندهای مازندران به سادگی ساماندهی نمی‌شود

محمد مهدی تاکامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساری درباره اقدامات انجام شده برای ساماندهی زباله استان مازندران اظهار داشت: در استانداری مازندران اراده جدی برای رفع زباله استان وجود دارد.

وی با اعلام اینکه جلسات متعددی برای ساماندهی زباله در استان در استانداری با حضور استاندار و سایر مسئولان مرتبط تشکیل شد، تصریح کرد: چند نقطه از استان برای استقرار دستگاه کمپوست و زباله‌سوز در نظر گرفته شد.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران با اشاره به حضور دستگاه‌های اجرایی در طرح ساماندهی زباله استان خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی کلی برای ساماندهی زباله تدوین شد. برخی از نقاط استان برای احداث دستگاه زباله‌سوز و برخی از نقاط نیز برای مدیریت بازیافت و تولید کمپوست در نظر گرفته شد.

تاکامی با اشاره به مشکلاتی که حوزه زباله آمل و محمودآباد وجود دارد، افزود: بازدید از این نقاط  انجام شد و برنامه راهبردی برای ساماندهی زباله این منطقه نیز تدوین شد.

این مسئول در پاسخ به این سئوال که برگزاری جلسات برای ساماندهی زباله در استان سابقه بسیاری طولانی دارد و جلسات متعددی نیز در این زمینه در استان برگزار شد، گفت: در دولت جدید اراده بسیار قوی برای ساماندهی زباله مازندران به‌وجود آمد.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران ادامه داد: موضوع پسماند به دلیل گستردگی که وجود دارد به سادگی قابل ساماندهی نیست و ورود به بحث زباله و ساماندهی آن نیاز به دو سال زمان دارد.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران در پاسخ به این سئوال که چندین طرح ساماندهی زباله در قائمشهر، بهشهر و ساری وجود دارد که نیمه‌کاره است، خاطرنشان کرد: برای کارخانه بهشهر یک وسیله به اسم وینروه و تجهیزاتش خریداری شده و در گمرک منتظر ترخیص است، در قائمشهر مشکل حقوقی داریم و کسی که سیستم را برای نصب کمپوست به این شهر آورد با مشکل حقوقی مواجه بوده و دستگاه زباله‌سوز ساری نیز توسط سه کشتی از چین به مقصد ایران در حال تردد است.

این مسئول بیان داشت: فنداسیون طرح زباله‌سوز ساری توسط شهرداری ساری در حال آماده‌سازی است و براساس زمان‌بندی همزمان با رسیدن محموله از چین عملیات نسب دستگاه نیز آغاز می‌شود.

تاکامی درباره ساماندهی زباله محمودآباد به صورت موقت گفت: با موافقت انجام شده در حال حاضر زباله‌های محمود آباد به آمل منتقل تا در طرح جامع که برای ساماندهی زباله این منطقه در نظر گرفته شد اجرایی شود.

این مسئول درباره سفر مسئولان شهری قائمشهر برای ساماندهی زباله دستگاه کمپوست این شهر گفت: درباره این سفر اطلاعی ندارم.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران ضمن اظهار بی‌اطلاعی از میزان زباله تولیدی کل استان گفت: روزانه در ساری بیش از 250 تن زباله تولید می‌شود در شهرهای بابل و آمل نیز همین مقدار تولید می‌شود.

وی در پایان با اشاره به بحران برف سال قبل در غرب استان و مشکلی که برای سوله زباله در تنکابن به وجود آمد، گفت: اعتبار ساماندهی زباله این مرکز برای بهسازی دریافت و در حال بازسازی هستیم و به‌زودی راه‌اندازی می‌شود.