جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

پساتحریم بر حوزه نفت اثر مثبت گذاشت / برجام سبب کاهش قیمت قطعات شد - نمایش محتوای خبر

 

 

پساتحریم بر حوزه نفت اثر مثبت گذاشت / برجام سبب کاهش قیمت قطعات شد

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه شمال گفت: پساتحریم بر حوزه نفت اثر مثبت گذاشت.

پساتحریم بر حوزه نفت اثر مثبت گذاشت / برجام سبب کاهش قیمت قطعات شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، هوشنگ رشیدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه خطوط لوله نفت بدون وقفه و با حضور شبانه‌روزی نیروهای متخصص با کمترین هزینه انتقال انواع فرآورده‌های نفتی را انجام می‌دهند، اظهار کرد: خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی از مناطق کوهستانی، جنگلی، اراضی کشاورزی و برخی مناطق شهری منتقل می‌شود و لازم است در تمام ساعات شبانه‌روز نظارت شود.

وی با اشاره به اینکه بروز حادثه در خطوط لوله نفت، علاوه بر آلودگی زیست محیطی خسارت مالی زیادی را متوجه شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال می‌کند، افزود: لازم است کشاورزان، مسئولان و پیمانکاران با این شرکت همکاری داشته‌باشند.

مدیر خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه شمال از اجرای طرح جابه‌جایی خط لوله نفت به طول هشت کیلومتر از علی‌آباد به گرگان خبر داد و گفت: اجرای این طرح با سرمایه‌گذاری 60 میلیارد ریالی برای خارج شدن خط لوله از محدوده داخل شهر گرگان انجام می‌شود که طراحی و تملک اراضی آن انجام شد.

این مسئول با بیان اینکه در 10 ماهه امسال از طریق خط لوله 2 میلیارد و 700 میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی به استان‌های مازندران و گلستان انتقال داده شد، تصریح کرد: فرآورده‌های نفتی به بخشی از استان خراسان شمالی، ساری، گرگان و گنبد تحویل داده شد.

رشیدی با اشاره به اینکه از زمان ایجاد این خط تاکنون توقفی در انتقال فرآورده‌های نفتی به‌وجود نیامد، افزود: تاکنون کمبودی در فرآوردهای نفتی و سوختی احساس نشد.

وی به اثرات تحریم در انجام ماموریت انتقال پایدار فرآورده‌های نفتی و اجرای پروژه‌های خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال اشاره کرد و ادامه داد: تحریم‌های خارجی سبب شد تا در تعمیر، نگهداری و ساخت قطعات مشابه خارجی خودکفا شویم.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه شمال با بیان اینکه قطعات اصلی حوزه انتقال نفت وارداتی است، تصریح کرد: پساتحریم بر حوزه نفت اثرات مثبتی دارد.

این مسئول بیان کرد: بعد از برجام با کاهش قیمت قطعات مواجه هستیم و لوازم مورد نیاز به راحتی در دسترس قرار دارند.

رشیدی از آماده بودن خط لوله 32 اینچ ساری ـ مغانک برای عملیات "سوآپ" معاوضه نفت خبر داد و گفت: خط لوله نفت 32 اینچ در محدوده مرکز انتقال نفت ساری، گل پل، اوریم و مغانک به طول 178 کیلومتر قرار دارد.

وی بیان کرد: در مدت توقف طرح سوآپ، چند نوبت با هدف جلوگیری ازخوردگی لوله، نفت خام به صورت گردشی در خط 32 اینچ مورد استفاده قرار گرفت.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه شمال به اهمیت اجرای پروژه در حال اجرا در مرکز انتقال نفت مغانک اشاره کرد و گفت: این طرح با پیشرفت فیزیکی حدود 98 درصد به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد که امکان استفاده معکوس از خط 32 اینچ انتقال نفت خام از ری به نکا برای صادرات مقدور می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت شرایط را برای انجام طرح سوآپ نفت خام تا حداکثر 500 هزار بشکه به طور کامل آماده کرده‌است.

رشیدی با بیان اینکه شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه شمال برای حفظ حریم کارهای عام‌المنفعه انجام می‌دهد، گفت: این شرکت 10 میلیارد ریال در طرح‌های لوله‌کشی آب، آسفالت جاده روستایی، تسطیح اراضی کشاورزی و پل‌سازی با کشاورزان و روستاییان همکاری می‌کنند.