سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

پرونده دو واحد صنعتی آلاینده در مازندران به دادگاه رفت - نمایش محتوای خبر

 

 

پرونده دو واحد صنعتی آلاینده در مازندران به دادگاه رفت

مدیرکل محیط زیست مازندران گفت : پرونده دو واحد صنعتی آرین شیمی و آرین سینا تولید کننده چوب در این استان به عنوان دو صنعت آلاینده به دادگاه رفت.

پرونده دو واحد صنعتی آلاینده در مازندران به دادگاه رفت

دکتر ناصر مهردادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد : بررسی محیط زیست نشان می دهد که این دو واحد صنعتی آلایندگی زیادی دارند که برای کارگران و محیط زیست منطقه مضر است.
وی اضافه کرد: کارشناسان محیط زیست برای اصلاح روند آلایندگی در این دو واحد صنعتی برنامه هایی را ارایه دادند که تاکنون این برنامه ها به کندی در حال اجراست.
وی مهمترین برنامه اصلاحی برای این دو واحد بزرگ صنعتی در شهرستان ساری را راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب و جلوگیری از خروج پساب این واحد صنعتی به داخل رودخانه اعلام کرد.
وی جابجایی این دو واحد صنعتی را گزینه پیشنهادی دیگری از سوی محیط زیست مازندران در یک دوره زمانی بلند مدت در صورت اجرایی نشدن طرح های اولیه برای کاهش آلایندگی اعلام کرد.
مدیرکل محیط زیست مازندران افزود : در صورتی که این دو واحد صنعتی طرح های اصلاحی را برای کاهش آلایندگی طبق برنامه پیشنهادی اجرایی نکنند، محیط زیست پرونده شان را در دادگاه برای برخورد قانونی پیگیری می کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در شورای سلامت از آلایندگی این دو واحد صنعتی و در معرض خطر قرار گرفتن کارگران این واحد های صنعتی نیز انتقاد کرد.
دکتر جان بابائی افزود : شش هزار دانشجوی در نزدیکی این دو واحد صنعتی مشغول به تحصیل هستند که این آلایندگی سلامت این قشر را نیز به خطر می اندازد و باید با ابزار قانونی مالکان این دو واحد را مجبور به رعایت برنامه زیست محیطی برای کاهش آلایندگی کرد.
آرین سینا و آرین شیمی در واقع یک مجموعه تولیدی هستند که واحدهای سلولزی تولید کننده روکش سلولزی و ام دی اف فاز اول این واحد صنعتی تحت عنوان آرین شینا در سال 86 و فاز دوم آن نیز در سال 90 در جاده فرح آباد ساری در مجاورت 11 روستا و دانشکده پیامبر اعظم (ص) شهر ساری به بهره برداری رسید.
این مجموعه صنعتی سالانه 82 هزار و 500 متر مکعب تولید انواعMDF ظرفیت و حدود 300 نفر کارگر در ان اشتغال دارند.