جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

پرونده‌های زمین‌خواری به صورت ویژه رسیدگی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پرونده‌های زمین‌خواری به صورت ویژه رسیدگی می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی دادگاه‌های عمومی و انقلاب مرکز مازندران، هادی هاشمیان به مناسبت هفته قوه قضاییه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تمام پرونده‌های مربوط به منابع طبیعی در حوزه استان در دو شعبه ویژه در ساری مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه با مدیران کل منابع طبیعی منطقه ساری و نوشهر و همچنین معاونین حقوقی آنها جلسات ویژه‌ای برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مربوطه تشکیل شده است، افزود: شعبات ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده‌های سرقت، اوقاف، تخلفات اداری و خانوادگی اختصاص داده شد.

این مسئول با اشاره به اینکه پرونده‌های مربوط به جرائم کارکنان دولت و مدیران استانی مازندران در شعب ویژه محاکم قضایی ساری رسیدگی می‌شود، خاطرنشان کرد: چندین پرونده در مورد شبکه‌های هرمی با حدود 2 یا 3 هزار شاکی نیز مورد رسیدگی قرار گرفت که آرای لازم صادر شد.

هاشمیان با بیان اینکه برنامه‌هایی برای کم‌کردن زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دست اجرا است، اظهار داشت: با همکاری قضات تعداد وقت‌های رسیدگی بیشتر شده و در برخی از شعبات نیز بعد از ظهرها و بعد از ساعات اداری به کار مردم رسیدگی می‌شود.

وی با اعلام اینکه ابلاغ به موقع اوراق دادگستری به افرادی که دارای پرونده هستند، تصریح کرد: با ساماندهی واحد ابلاغ با اطلاع‌رسانی به موقع و دقیق به طرفین دعوا و همچنین ارسال پیامک از طریق سیستم پیشرفته سعی شده تا از این طریق نیز زمان‌های رسیدگی به پرونده‌ها کاهش پیدا کند.

رئیس شورای حل اختلاف حوزه مرکز مازندران و حومه با اشاره به اینکه تمام اوراق‌های دادگستری به صورت الکترونیکی به سراسر کشور ارسال و ابلاغ می‌شود، گفت: از ارسال دستی و سنتی اوراق دیگر استفاده نمی‌شود.

هاشمیان با بیان اینکه ماهانه حدود یک هزار و 500 نفر به صورت حضوری و یا تلفنی با شماره تلفن 129 جهت مشاوره حقوقی از این دستگاه خدمات مشاوره‌ای رایگان دریافت می‌کنند، افزود: تمام طرفین دعوا در دادگستری ساری می‌توانند با دریافت رمز با مراجعه به سایت دادگستری از آخرین وضعیت پرونده‌های خود مطلع شوند.

وی با اعلام اینکه برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها و تکریم ارباب رجوع که بیشترین نگرانی دادگستری و مراجعین در اطاله دادرسی است و به منظور کنترل میزان ورودی پرونده‌ها به دادگستری که سالانه رو به افزایش است، اقدامات ویژه‌ای صورت گرفته و در دست اجرا است، خاطرنشان کرد: آموزش عریضه‌نویسان و کنترل دادخواست‌ها و شکوائیه‌های کیفری که به صورت قانونی تقدیم شده در دفاتر کل دادگاه‌ها و دادسرا انجام می‌شود.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مرکز مازندران با بیان اینکه سعی شده تا مجوزهای لازم برای افزایش تعداد شعب در دادگستری ساری دریافت شود، اظهار داشت: برای ارائه مشاوره‌های حقوقی و وکالت معاضدتی برای جانبازان و خانواده‌های آنان آمادگی داریم.

وی با اشاره به اینکه توسعه فرهنگ دینی، جلوی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را خواهد گرفت، پس ضروری است در راستای پاکسازی اجتماع گام‌های اساسی برداریم، تصریح کرد: باید زمینه و بستر توسعه فرهنگ دینی در جامعه فراهم شود.

هاشمیان قوه قضاییه را پشتیبان مردم دانست و گفت: تلاش دستگاه قضایی همواره برای خدمت به مردم بر اساس عدالت اجتماعی است و در این راه کوتاهی نمی‌کند.

وی تعداد پرونده‌های ورودی به دادگستری ساری در سال 92 را تعداد 22 هزار و 368 پرونده و تعداد پرونده‌های مختومه در سال گذشته را نیز 22 هزار و 537 پرونده اعلام کرد و افزود: پرونده‌های وارده در دو ماهه اول سال 93 به دادگستری ساری تعداد 2 هزار و 990 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال 92 که 3 هزار و 530 پرونده بوده کاهش داشتیم.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مرکز مازندران تعداد پرونده‌های مختومه در دو ماهه اول سال را 2 هزار و 890 فقره اعلام کرد و اظهار داشت: بیشترین پرونده‌ها در حوزه حقوقی مربوط به اختلافات خانوادگی و مالی و در حوزه جزایی مربوط به ایراد ضرب و درگیری‌ها و سرقت بودند.