رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

پرورش رتون از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار است/ 48 هزار تن شلتوک در قائم‌شهر برداشت شد - نمایش محتوای خبر

 

 

پرورش رتون از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار است/ 48 هزار تن شلتوک در قائم‌شهر برداشت شد

مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر گفت: امسال بیش از 48 هزار تن شلتوک در بیش از 8 هزار هکتار از شالیزارهای این شهرستان در کشت نخست تولید شد.

پرورش رتون از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار است/ 48 هزار تن شلتوک در قائم‌شهر برداشت شد

فرزین فرهادی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: برداشت مجدد برنج و پرورش رتون در بیش از 2 هزار و 100 هکتار از شالیزارهای شهرستان قائم‌شهر انجام شد که یک‌هزار و 200 هکتار آن به پرورش رتون و 900 هکتار به کشت مجدد برنج اختصاص داشته است.

وی از نخستین برداشت رتون در سطح 6 هکتار با عملکرد 891 کیلوگرم در هکتار در روستای موارم کلا شهرستان قائم‌شهر خبر داد و افزود: امسال بیش از 48 هزار تن شلتوک در بیش از 8 هزار هکتار از شالیزارهای این شهرستان در کشت نخست تولید شد.

فرهادی درباره پرورش رتون در شالیزارها گفت: به‌دلیل مراقبت‌های لازم در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصول اصلی برنج که به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود، پرورش رتون از صرفه اقتصادی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه برنجی که از پرورش رتون تولید می‌شود از کیفیت بالا، ارزش غذایی و بازارپسندی بهتری نسبت به کشت اصلی برخوردار است، افزود: پرورش رتون از هزینه کمتری نسبت به کشت نخست برخوردار است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر، کشت رتون را یک امکان برای بهره‌برداران دانست و افزود: با کمترین هزینه، توان اقتصادی خانوار افزایش می‌یابد و اشتغالزایی مولد و توسعه پایدار به وجود می‌آید.

*برداشت 52 تن کنجد از زمین‌های کشاورزی قائم‌شهر

فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود از برداشت 52 تن کنجد از زمین‌های کشاورزی شهرستان قائم‌شهر خبر داد و گفت: این میزان تولید در 40 هکتار از اراضی این شهرستان انجام شد.

وی با بیان اینکه میزان عملکرد از هر هکتار یک‌هزار و 300 کیلوگرم پیش‌بینی شد، افزود: برای کشت این محصول دو تن کود اوره بین تولیدکنندگان این محصول توزیع شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر با اشاره به اینکه ارقام کشت شده تک شاخه ناز و محلی بوده است، اضافه کرد: رقم تک شاخه ناز به‌دلیل عملکرد بالا مورد استقبال بهره‌برداران است.

فرهادی اظهار کرد: علاوه بر خواص غذایی کنجد، استحصال روغن از دانه کنجد برای روغن خوراکی و مصرف داخلی خانوار از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی درباره توجیه اقتصادی کشت کنجد گفت: ارزش ریالی این محصول 5 میلیارد و 200 میلیون ریال بوده است که کشت این محصول سبب افزایش توان اقتصادی خانواده‌ها، توسعه پایدار کشاورزی و اشتغالزایی مولد خواهد شد.