جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

پرندگان زمستان گذران مازندران به سرزمین مادری کوچ می کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

پرندگان زمستان گذران مازندران به سرزمین مادری کوچ می کنند

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت که پرندگان زمستان گذران با اتمام فصل زمستان و رو به گرمی نهادن وضعیت جوی ، این استان را به مقصد سرزمین مادریشان در آسیای مرکزی و غرب سیبری ترک می کنند.

پرندگان زمستان گذران مازندران به سرزمین مادری کوچ می کنند

کوروش ربیعی روز شنبه درگفت وگو با خبرنگارایرنا افزود : درشرایط فعلی اکثر پرندگان مهاجر زمستان گذران که وضعیت جسمی پایداری برای بازگشت دارند، کوچشان را شروع کردند.
وی از جمعیت غاز و قو به عنوان نخستین گروه جمعیت پرندگان مهاجر زمستان گذرانی دانست که این روزها مازندران را به سمت سرزمین مادری خود ترک می کنند.
او طولانی شدن ماندگاری برخی از پرندگان مهاجر زمستان گذر در تالاب، آبگیرها و سواحل این استان را به دلیل داشتن جوجه های نابالغ، بیحالی خود پرندگان برای پرواز به مقصد دانست.
رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اظهارداشت : در زمستان سال جاری حدود 90 گونه پرندگان مهاجر زمستان گذران با جمعیت حدود 830 هزار نفری به این استان سفرکردند که بیشترین جمعیت پرندگان در تالاب بین المللی میانکاله اقامت داشتند.
وی وجود منابع ذخیره غذایی و وضعیت جوی را عامل اصلی اسکان خودجوش پرندگان مهاجر زمستان گذران در تالاب بین المللی میانکاله اعلام کرد.
به گفته ربیعی ازجمعیت پرندگان زمستان گذران محیط طبیعی این استان ، هفت گونه پرندگان کمیاب و حفاظت شده بین المللی شامل درنای سیبری، غاز پیشانی سفید، پلیکان و 30 گونه تحت حمایت و نایاب سطح ملی شامل فلامینگو، قو و حواصیل است.
بر اساس آمارهای رسمی ، تاکنون بیش از 490 گونه جانوری از رده های مختلف مهره داران اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها در زیست بوم این استان شناسایی شده اند.
پرندگان با 317 گونه از 58 خانواده ، پستانداران با 63 گونه و 19 خانواده ، دوزیستان با 9 گونه از شش جنس و شش خانواده ، خزندگان با 26 گونه از 21 جنس و 11 خانواده و ماهی ها با 75 گونه بخشی از تنوع زیستی حیات وحش مازندران را تشکیل می دهند.