جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

پرداخت 40 میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان مازندرانی - نمایش محتوای خبر

 

 

پرداخت 40 میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان مازندرانی

عزیزالله شهیدی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با بیان اینکه برداشت رتون در مازندران تا پایان هفته‌جاری ادامه دارد، اظهار داشت: با توجه به سرد شدن هوا کشاورزان هرچه سریع‌تر نسبت به برداشت محصول اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه تاخیر در برداشت رتون سبب خسارت می‌شود، ادامه داد: اگر محصول برنج‌کاران «نارس» است نسبت به انجام عملیات برداشت اقدام کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود میزان تولید رتون امسال در استان بیش از 50 هزار تن باشد.

شهیدی‌فر با تأکید بر اینکه کشاورزان کشت پاییزه را جدی بگیرند، افزود: کشاورزان با توجه به شرایط آب و هوایی می‌توانند اراضی خود را به کشت کلزا، گندم و جو اختصاص دهند.

وی عنوان کرد: به‌ازای کشت هر هکتار کلزا 1.5 میلیون تومان و به‌ازای هر هکتار گندم و جو یک میلیون تومان تسهیلات برای جبران هزینه کاشت به کشاورزان مازندران اختصاص می‌یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: همچنین کود شیمیایی و بذر نیز به میزان کافی موجود است و از طریق مراکز جهاد کشاورزی، کارگزاران بخش خصوصی و شرکت‌های تعاونی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

شهیدی‌فر ادامه داد: خرید توافقی برنج طارم محلی از 25 شهریور ماه امسال با قیمت 59 هزار ریال آغاز شد و حدود 28 مرکز تعاونی روستایی آماده خرید برنج از کشاورزان هستند.

وی با اعلام اینکه تاکنون 13 هزار و 500 تن برنج از کشاورزان مازندران خریداری شد، عنوان داشت: 72 میلیارد تومان مطالبات کشاورزان است که تاکنون 17 میلیارد تومان آن پرداخت شده و پیگیر این هستیم که مابقی مطالبات آنان پرداخت شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه در حال حاضر 40 میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان استان از طریق بانک تجارت در حال پرداخت است، یادآور شد: مراکز تعاونی روستایی در شهرهای آمل، بابلسر، فریدونکنار، محمودآباد، قائمشهر، جویبار، ساری و بابل دایر است.

شهیدی‌فر خاطرنشان کرد: خرید توافقی برنج در مازندران تا پایان آبان ماه ادامه دارد و در صورت تمایل کشاورزان و میزان عرضه به بازار این مهلت تمدید می‌شود.

وی با اشاره به برداشت 95 درصدی نارنگی «پیش‌رس» در مازندران، اضافه کرد: در حال حاضر 60 درصد نارنگی «انشو» و 10 درصد پرتقال و 15 درصد کیوی استان برداشت شده‌ است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: پیش‌بینی می‎شود امسال در فصل برداشت مرکبات 800 هزار تن پرتقال، 500 هزار تن نارنگی و 200 هزار تن کیوی از باغ‌های این شهرستان برداشت شود.

شهیدی‌فر با بیان اینکه قیمت نارنگی در «سردرخت» از یک‌هزار و 200 تا یک‌هزار و 500 تومان متغیر است، افزود: قیمت این میوه در بازار دو هزار تومان است.

وی در پایان یادآور شد: امسال از طریق سازمان تعاون روستایی و اتحادیه باغداران 25 هزار تن مرکبات شب عید ذخیره‌سازی می‎شود.

{jcomments on}