جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

پرداخت 285 میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

پرداخت 285 میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، علی اسد در ششمین همایش توانمندسازی پیمانکاران و مشاوران بومی مازندران که در باشگاه برق مرکز استان برگزار شد، از برگزاری این همایش تخصصی در پنج سال اخیر ابراز رضایت کرد.

وی با اشاره به اینکه کارفرما، پیمانکار و مشاور  مانند قطعات پازل در جای خود موثرند، اظهار داشت: مازندران حدود 25 هزار مهندس عضو نظام مهندسی دارد که حدود 9 هزار مهندس دارای پروانه هستند.

اسد با بیان اینکه مازندران در حوزه مهندسی رتبه چهارم کشوری را دارد، افزود: مازندران دارای بنیه علمی و مهندسی است فضای کار باید برای تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی مهیا شود.

وی به کیفی‌سازی خدمات مهندسی و مشاوره‌ای اشاره کرد و گفت: وقتی تفکر خدمات کیفی حاکم شود پیمانکاران بومی در خارج از استان و کشور به صادرات خدمات می‌پردازند.

اسد با اشاره به اینکه صادرات خدمات سبب افزایش کیفیت کار، دستیابی به آخرین تکنولوژی روز، کاهش هزینه‌ پروژه‌ها و انتقال تجربیات می‌انجامد، بیان داشت: بحث سودجویی نباید اولویت فعالیت پیمانکاران و مشاوران باشد.

این مسئول فعال شدن دبیرخانه همایش توانمندسازی پیمانکاران و مشاوران را در طول سال برای کاهش مشکلات این بخش موثر دانست و گفت: هدف این همایش ارتقاء کیفی خدمات پیمانکاری و مشاوری است.

وی با بیان اینکه سال گذشته حدود 200 میلیارد تومان در راستای حمایت از پیمانکاران بخش از مطالبات آنان را از محل فروش سهام پرداخت کردیم، افزود: همچنین بیش از 85 میلیارد تومان از پیمانکاران شاغل در استان را از بابت فروش سهام پرداخت کردیم که رتبه دوم استانی را به خود اختصاص دادیم.

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با اشاره به اینکه تصمیمات در ظرفیت قانونی به‌گونه‌ای است که در شرایط کنونی آسیبی به پیمانکاران وارد نشود، ادامه داد: در بخش مشاوران هم سعی شد از شرکت‌های بومی استفاده شود.

وی از وجود 750 شرکت پیمانکاری با رتبه پنج در مازندران خبر داد و گفت: 15 شرکت پیمانکاری با رتبه چهار و 10 شرکت با رتبه سه و کمتر وجود دارد که این فاصله و تفاوت رتبه‌ها زیاد است.

اسد با تاکید براینکه برای ارائه کار کیفی شرکت‌ها با هم ادغام شوند، خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت مازندران به منظور ارتقا کارهای کیفی فضا برای بهره‌مند شدن از توانمندی پیمانکاران بومی وجود دارد.

وی متذکر شد: تفکر کار جمعی در پیمانکاران مازندران باید تقویت شود.

رئیس جامعه مهندسان مشاور مازندران نیز با بیان اینکه در سال گذشته 82 شرکت مشاوره‌ای در مازندران به لحاظ کمی و کیفی رشد خوبی داشتند، گفت: رشد 30 برابری در کار ارجاع به مشاوران نشان از اعتماد دستگاه‌های اجرایی به این افراد  است.

غلامرضا میرزایی با اشاره به اینکه 116 متخصص در 82 شرکت خدمات مهندسی مشاور در استان مازندران فعالیت می‌کنند، افزود: اینکه چرا از مشاوران بومی استفاده نمی‌شود به دیدگاه مدیران برمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 70 درصد پروژه‌های خدماتی مهندسی مازندران به شرکت‌های غیر بومی داده می‌شود.

این مسئول ضمن گله‌مندی از مدیران دستگاه‌های اجرایی به منظور نادیده گرفتن توانمندی‌های مهندسان مشاور بومی، اظهار داشت: در حال حاضر  بیشترین مشکل ما در بنیاد مسکن، تامین اجتماعی، ارزش افزوده و اخذ تسهیلات بانکی است.