جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

پرداخت 19 میلیارد ریال زکات توسط نکایی‌ها - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پرداخت 19 میلیارد ریال زکات توسط نکایی‌ها

پرداخت 19 میلیارد ریال زکات توسط نکایی‌ها


مدیر کمیته امداد امام خمینی نکا گفت: مردم این شهرستان در طول سال گذشته 19 میلیارد ریال زکات واجب و مستحبی پرداخت کرده‌اند.

پرداخت 19 میلیارد ریال زکات توسط نکایی‌ها

سید رضا ساداتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان نکا اظهار کرد: برنامه‌ریزی مناسب برای ترویج فرهنگ زکات در جامعه از مسائل مهمی است که در همین رابطه با برنامه ریزی و فرهنگ‌سازی انجام شده در سال گذشته 19 میلیارد ریال زکات جمع‌آوری و در بخش اجرای پروژه‌های عام‌المنفعه و رفع نیاز محرومان و فقرزدایی هزینه شد.

وی به اجرای 92 پروژه از محل جمع‌آوری زکات در این شهرستان اشاره کرد و افزود: علاوه بر هزینه بخشی از زکات در راستای فقرزدایی و رفع نیازهای مستمندان، بخشی از زکات جمع‌آوری‌شده در سال گذشته در راستای تکمیل، احداث و مرمت مساجد، حسینیه‌ها، تعمیر منازل مسکونی مددجویان و... صرف شده است.

مدیر کمیته امداد نکا با بیان اینکه حضور تمامی دستگاه‌ها در جمع‌آوری زکات،از مسائل مهم و لازم است، تصریح کرد: برای ترویج زکات باید از تمامی ظرفیت‌های موجود جامعه استفاده شود که امیدواریم در این زمینه امسال نیز همچون سال‌های گذشته ادارات و نهادها، دهیاران و شوراها کمک‌کار ما باشند.

ساداتی در ادامه با اشاره به اینکه پرداخت زکات موجب نزول رحمت الهی می‌شود، یادآور شد: نهادینه کردن پرداخت زکات در جامعه بخش بزرگی از مشکلات ناشی از فقر و محرومیت از بین می‌برد که باید از ظرفیت‌های مختلف مبلغان دینی بهره‌مند شویم.

وی گفت: زکات به‌عنوان بخشی از فرائض دینی باید در جامعه ترویج و فرهنگ سازی شود تا ما با بهره‌مندی از کمک پرداخت کنندگان زکات که همان کشاورزان روستاهای تابعه‌ این شهرستان هستند علاوه بر فقرزدایی از روستاها در عمران و آبادانی روستاها نیز مشارکت بیشتری انجام دهیم.

مدیر کمیته امداد نکا با اعلام اینکه زکات در مناطق مختلف به همت خیرین و عاملان زکات در روستاها و همچنین همکاری دهیاران به صورت مسجد محوری جمع‌آوری می‌شود، بیان کرد: مبالغ جمع‌آوری شده از محل زکات پرداختی روستاها، برای آبادانی روستاهایی که نسبت به پرداخت زکات اقدام کرده‌اند، هزینه می‌شود و از این مقدار حدود 10 درصد از زکات پرداختی به عنوان سهم‌ فقرا در اختیار کمیته‌ امداد قرار می‌گیرد.

ساداتی از زکات به عنوان فریضه اقتصادی در رفع چهره فقر از جامعه یاد کرد و افزود: اگر این فریضه به معنای واقعی احیا شده و شکل شایسته‌ای پیدا کند ما قادر هستیم بیش از هر زمان دیگر زمینه رشد و توسعه واقعی را فراهم کنیم.

وی با تاکید بر تبلیغات رسانه‎ها برای احیای امر زکات در جامعه خاطر نشان کرد: در برخی از روستاها ظرفیت بسیار خوبی در پرداخت زکات وجود دارد که امیدواریم در سال جاری با بهره‌مندی از حضور مبلغان و همچنین فرهنگ‌سازی توسط دهیاران، شوراها و رسانه‌ها از حمایت بیشتر روستاهایی که در امر پرداخت زکات فعال هستند برخوردار شویم.

این مسئول با تأکید بر خدمت بی‌منت کمیته امداد امام خمینی (ره) با استفاده از حمایت‌ها و هدایت‌های مقام معظم رهبری در عرصه حمایت‌های فرهنگی، اشتغال، کارآفرینی، توسعه بیمه‌های اجتماعی و قرض‌الحسنه و... به نیازمندان افزود: مشارکت مردمی با توجه به احکام و ارزش‌های الهی نقش به‌سزایی در فقرزدایی جامعه دارد.

ساداتی بابیان اینکه کمیته امداد نکا مشارکت‌های مردمی را بر اساس نیات خیرخواهانه و به‌صورت هدفمند و اثربخش، صرف فقرزدایی و رفع نیاز محرومان جامعه می‌کند، گفت: این نهاد با تحت پوشش داشتن بیش از 3 هزار خانوار نکایی با جمعیتی افزون بر 8 هزار نفر در نکا، نیازمند مساعدت و مشارکت مردم خیرخواه و نوع‌دوست نکا در رسالت خطیر محرومیت‌زدایی در این شهرستان است.