سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

پایانه برنج کشور در مازندران راه‎اندازی می‎شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پایانه برنج کشور در مازندران راه‎اندازی می‎شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اعلام اینکه پایانه برنج کشور امسال در مازندران راه‌اندازی می‌شود، گفت: با ایجاد این پایانه صادرات برنج افزایش می‌یابد.

پایانه برنج کشور در مازندران راه‎اندازی می‎شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محمد محمدپور عمران صبح امروز به‌مناسبت روز ملی صنعت و معدن در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه هدف ما وحدت‌رویه برای توسعه مازندران است، افزود: جبهه مقابل دشمنی به نام بیکاری، فقر، محرومیت و توسعه‌نیافتگی است و سنگر ما باید توسعه استان باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه اصل توسعه به تولید برمی‌گردد، اضافه کرد: در حوزه صنعت وضعیتی که تحویل گرفتیم در رکود کامل بود چون انحراف طرح‌های زودبازده در استان بیش از نُرم کشوری بود.

این مسؤول با اشاره به اینکه سیاست‌های انقباضی در استان ما نسبت به کشور بیشتر بود، تصریح کرد: گره‌گشایی از واحدهای موجود و بهره‌برداری از واحدهای نیمه‌تمام از اهداف ما بود.

محمدپور عمران با اشاره به پایه‌گذاری کلینیک صنعت در مازندران، گفت: در کارگروه تسهیل این اقدام سبب برتری مازندران از نظر رسیدگی به امور و مشکلات واحدهای موجود، شد.

وی بهره‌برداری از واحدهای موجود را از دیگر اقدامات دانست و افزود: امسال 541 واحد صنعتی را به بهره‌برداری رساندیم و با یک‌هزار و 713 میلیارد تومان با سرمایه‌گذاری انجام‌شده که 39 درصد از نظر حجم سرمایه‌گذاری بیشتر بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اشتغال 8 هزار و 750 نفر به صورت مستقیم و 19 هزار نفر به صورت غیرمستقیم، بیان کرد: در اشتغال صنعتی مازندران عنوان هفتم کشور را به‌دست آورد.

این مسؤول افزود: یک‌هزار و 838 فقره مجوز جدید صادر شد که در قالب 6 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید مدیریت می‌شود تا این تعداد واحدهایی که مجوز صادر شد کار را شروع کنند.

محمدپور عمران از سرمایه‌گذاری خارجی در مازندران خبر داد و گفت: 27 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خارجی در مازندران صورت گرفت.

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت از 20 دستگاه اجرایی نیازمند استعلام برای مجوز تأسیس واحدهای صنعتی جدید هستیم، اضافه کرد: ایجاد پنجره واحد سبب شد تا فرآیند هماهنگی‌ها و استعلامات در زمان کمتری انجام شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: در حال نوشتن برنامه‌های الکترونیکی هستیم و نبود پنجره واحد الکترونیک سبب شد تا سرمایه‌گذاری خارجی در استان انجام نشود.

این مسؤول تصریح کرد: پنجره واحد الکترونیکی باید مطالبات رسانه‌ها از دستگاه‌های اجرایی باشد.

محمدپور عمران با بیان اینکه برخی از بحران‌هایی که از گذشته به ارث رسید را چاره‌اندیشی کردیم، ادامه داد: برای نساجی مازندران برنامه‌های متعددی دیده شد که در نخستین مرحله با پرداخت 22 میلیارد تومان وضعیت موجود و حقوق کارگران اختصاص داده شد.

وی با اشاره به اینکه با رفع پلمب، ماشین‌آلات در نساجی مازندران باید نصب شود و تکمیل خط چاپ و رنگرزی باید صورت گیرد، خاطرنشان کرد: 7 میلیارد تومان این امر به نساجی مازندران اختصاص داده شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران به فعالیت واحدهای اشتغال بیش از 50 نفر اشاره کرد و گفت: باز شدن حتی یک واحد تولیدی برای ما مهم است.

وی با اشاره به اینکه 130 واحد تملیکی از گذشته برای ما به ارث رسیده که در حال حاضر با سرعت کمتری حرکت می‌کند و هدف ما جلوگیری از این رویه است، بیان کرد: پروژه خزرخز از دادگاه رفع توقیف شد و بانک صنعت معدن آماده واگذاری است، در آینده نزدیک فراخوان مزایده آن برقرار می‌شود، در حال حاضر سرمایه‌گذاران ایتالیایی اعلام آمادگی کردند.

محمدپور عمران پروژه اکتشاف معدنی را از نیازهای استان دانست و ادامه داد: پروژه غدیر با 5 هزار و 300 کیلومتر مربع در مازندران با جدیت پیگیری می‌شود.

وی از راه‌اندازی سامانه الکترونیک سامانه ثبت و مجوزهای معدنی در مازندران خبر داد و گفت: سیاست کلی ما در روند فعالیت‌های الکترونیکی کردن امور و تفویض اختیار به شهرستان‌ها است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه در مزایده‌ معدن عدالت رعایت می‌شود، افزود: کاشفان معدن می‌توانند مجوز استخراج دریافت کنند و اولویت دارند.

این مسؤول در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: 107 درصد دریافت حقوق دولتی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در دولت تدبیر و امید افزایش داشته است.

محمدپور عمران با عنوان اینکه تعداد جواز رودخانه‌های صادرشده در مازندران 90 درصد کاهش یافت، افزود: رودخانه اکوسیستم حساس است و صدور مجوز در این بخش با حساسیت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در پنج نقطه استان پیگیر مجتمع شن و ماسه در مازندران هستیم، تصریح کرد: در دوره سه‌ساله یک‌میلیارد و 217 میلیون دلار صادرات داشتیم که با 30 درصد افزایش نسبت به دوره‌های قبل، روند صادرات استان قابل قبول است.

محمدپور عمران با اشاره به اینکه 450 میلیارد تومان برای رونق بخش تولید در حوزه کشاورزی به‌ویژه محصولات لبنی پیش‌بینی و ایجاد صندوق حمایت از این محصولات درنظر گرفته شد، اضافه کرد: 200 میلیارد تومان در این بخش جنبه حمایتی دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از راه‌اندازی خط پروازی استان به آستراخان خبر داد و گفت: خط کشتیرانی منظم و پرداخت یارانه برای کشتی یخچال‌دار درنظر گرفته شد و پایانه صادراتی هم در غرب استان راه‌اندازی شد.

این مسؤول با اعلام اینکه پایانه برنج کشور امسال در مازندران راه‌اندازی می‌شود، بیان کرد: با ایجاد این پایانه صادرات برنج افزایش می‌یابد.

محمدپور به صورت گرفتن سند جامع تولید مرکبات در مازندران اشاره کرد و یادآور شد: مبارزه با برندهای قاچاق ساماندهی و سامانه‌ای شد و با مصرف غیرمجاز برخورد شد؛ مازندران در برخورد با کالای قاچاق مقام برتر را دارد.

وی با بیان اینکه برای رونق اقتصادی 370 واحد به بانک‌ها معرفی شدند، افزود: در البرز مرکزی مدرن‌ترین مجموعه زغال‌شویی در مازندران راه‌اندازی می‌شود که در حال حاضر 500 هزار تن ظرفیت پذیرش زغال را دارد و به‌دنبال کک‌‌سازی نیز هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اعلام اینکه تمامی واحدهای زغالی ما باید خودشان فعالیت را آغاز کنند و ما هم آمادگی فعال کردن آن را داریم، تصریح کرد: بیش از 16 کیلومتر چاه زده شد و با این اکتشافات به عمل آمده به رگه‌های زغال رسیدم و 18 میلیون تن به ذخایر زغال استان اضافه شده است.

این مسؤول با بیان اینکه در حمایت از سرمایه‌گذاری ابزارهای حمایتی قوی‌تری را به‌کارمی‌بریم، گفت: تسهیلات بانکی با اختیارات استانی برای حمایت از سرمایه‌گذاری و امحال پرداخت اقساط بانک به بدهکاران کمتر از یک میلیارد تومان درنظر گرفته شد.

محمدپور عمران با اعلام اینکه مقرر شد خودروهای روسی وارد مازندران شود، افزود: برای خرید مواد اولیه به استان‌ها تفویض شد و مشوق‌های صادراتی هم تفاهم شد.

وی با بیان اینکه میانگین صنعتی مازندران در مقابل سایر استان‌ها کم بوده است، تصریح کرد: امسال یک‎هزار هکتار زمین در شرق مازندران در نظر گرفته شد و سرمایه‌گذار هم از طریق پنجره واحد در مازندران وارد و زمین تحویل شد تا پروژه 600 میلیارد تومان را در مازندران شروع کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه مشکلات حقوقی نیروهای تشکل‌های خانه صنعت معدن باید به‌صورت داخلی حل شود، افزود: تشکل‌های خانه صنعت و معدن باید به بدنه تولید در مازندران متصل شوند که در این بخش 3 هزار و 700 واحد تولید در مازندران فعال است.

این مسؤول با اعلام اینکه در مازندران دیرتر به قافله توسعه و تولید رسیدیم زیرا مشکلات مازندران بیشتر از سایر استان‌ها است، گفت: در جاده کندوان در به روی صنعت بسته شده و جاده هراز هم نیمه‌صنعتی است.

محمدپور افزود: موضوع توقف حمل و نقل سنگین و سبک شمردن این نوع حمل و نقل صنعتی نسبت به حمل و نقل سبک ضربه به توسعه صنعتی مازندران است، در حالی که حمل و نقل سنگین از نظر سرعت و سبکی هم‌طراز حمل و نقل سبک است.

وی با اعلام اینکه 50 درصد مشکلات صنعتی ما در حوزه بانکی است، خاطرنشان کرد: برخی واحدهای تولیدی ضربه‌خورده استان در حال رفع مشکلات هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در بخش پایانی سخنانش گفت: افزایش اختیارات کارگروه‌های تسهیل استان سبب رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی می‌شود.