جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

وقوع سیل های ویرانگر محصول برداشت غیرمجاز از بستر رودخانه ها است - نمایش محتوای خبر

 

 

وقوع سیل های ویرانگر محصول برداشت غیرمجاز از بستر رودخانه ها است

' ربیع فلاح جلودار ' در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال استان با اشاره به وجود معادن و برداشت کنندگان غیرمجاز از طبیعت و بستر رودخانه ها، تصریح کرد: باید گزارش وضعیت موجود استان در این زمینه هرچه سریعتر تهیه شود.

نماینده عالی دولت در استان اظهار داشت: پس از شناسایی دقیق این برداشت کنندگان غیرمجاز، بر اساس اولویت باید برخورد جدی با آنها صورت گیرد.

استاندار مازندران گفت: در سال 93 گام های مناسبی در جهت برخورد با متصرفین بیت المال صورت گرفت که دلیل اصلی آن همدلی و هماهنگی در اجرای کار بود.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی استانداری، فلاح با اشاره به هماهنگی خوب دستگاه قضایی، نهادهای نظامی و انتظامی و ارگان های اجرایی در مازندران، بیان داشت: در برخورد با متخلفین و متصرفین به حقوق بیت المال می بایست هماهنگ و همسو عمل شود که خوشبختانه در بحث برخورد با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی استان همینگونه عمل شد.

وی با تاکید بر اینکه باید قبل از انجام ساخت و ساز غیرمجاز، با متخلف و متصرف برخورد صورت گیرد، اذعان نمود: تخریب یک ساختمان حتی اگر غیرمجاز هم ساخته شود بازهم اتلاف سرمایه است و باید قبل از وقوع، پیشگیری شود.

استاندار مازندران افزود: در این رابطه تفاهم نامه ای میان سپاه و جهاد کشاورزی استان امضا شد که قطعا در جلوگیری از تغییر کاربری اراضی تاثیرگذار خواهد بود.

استان مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد و سالانه میلیون ها تن انواع محصولات کشاورزی در این اراضی تولید می شود که در تامین امنیت غذایی کشور نقش تعیین کننده دارد.

ضریب کشت در این استان دو برابر میانگین کشوری است و به همین دلیل اراضی کشاورزی این استان دارای اهمین دو چندان است.

در سال های اخیر به دلایل مختلف از جمله مقرون به صرفه نبودن و جذابیت نداشتن کار کشاورزی و سود آور بودن ساخت و ساز و ویلا سازی بخشی از اراضی ناب کشاورزی این استان تبدیل به ساختمان و آپارتمان شد و از چرخه تولید خارج گردید.

بخشی از اراضی نیز به دلیل قانون ارث چند تکه و تقسیم بندی شده و از چرخه تولید و کشاورزی خراج شده است.

به همین سبب در چند ماه گذشته مسوولین استان به شدت با ساخت و سازهای غیرمجاز براساس قانون برخورد کرده و عزم جدی دارند که مانع از بین رفتن اراضی ناب کشاورزی استان شوند.

{jcomments off}