سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

ورود 80 هزار پرنده تابستان‌گذران به تالاب میانکاله - نمایش محتوای خبر

 

 

ورود 80 هزار پرنده تابستان‌گذران به تالاب میانکاله

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بهشهر از ورود 80 هزار پرنده تابستان‎گذران به پناهگاه و منطقه حفاظت‎شده میانکاله خبر داد.

ورود 80 هزار پرنده تابستان‌گذران به تالاب میانکاله

زمان رضااحمدی امروز در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان بهشهر، با اشاره به فروکش کردن دمای هوا و مساعد شدن شرایط برای ورود میهمانان بهاره و تابستانه به تالاب بین‎المللی میانکاله، گفت: اردیبهشت‌ ماه اوج حضور پرندگان تابستان‎گذران است و براساس آخرین سرشماری انجام‎شده، 80 هزار پرنده آبزی و کنار آبزی خود را به پناهگاه حیات وحش میانکاله رساندند.

وی با بیان اینکه این مهمانان هر ساله از ابتدای بهار تا اواخر تابستان را در تالاب و شبه‎جزیره میانکاله می‎مانند، اظهار کرد: بیش از 60 گونه از پرندگان مهاجر تابستان‏‌گذران ازجمله هدهد، انواع زنبورخورها، سبز قبا، چرخ‌ریسک، پرستوی دریایی، آبچلیک، سینه‌سرخ، کاکایی و صدف‌خور وارد میانکاله شدند که پیش‎قراول این پرندگان هدهد است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بهشهر با اشاره به اینکه سال گذشته در چنین زمانی، شاهد حضور بیش از 70 هزار انواع پرنده تابستان‎گذران به پناهگاه حیات وحش میانکاله بودیم، افزود: جمعیت پرندگان مهاجر تابستان‏‌گذران در سال‎جاری اندکی بیش از سال گذشته است.

این مسئول درباره بازدید گردشگران بومی و غیربومی از میانکاله در فصل حضور پرندگان مهاجر، تصریح کرد: ساماندهی گردشگران و طبیعت‎گردان از میانکاله به‎ویژه در فصل مهاجرت پرندگان با تدابیر خاصی انجام می‎شود و البته بیشتر طبیعت‎گردان نسبت به حساسیت‎های اکولوژیکی و زیست محیطی این منطقه حفاظت‎شده آگاهی کافی دارند.

رضااحمدی در پایان درباره بازگشت پرندگان زمستان‎گذران، گفت: هر ساله تعدادی از این میهمانان خود را با آب و هوای منطقه سازگار کرده و در میانکاله می‎مانند که می‎توان به فلامینگو، چنگر و انواع مرغابی اشاره کرد، اما در مجموع، 98 درصد پرندگان مهاجر زمستان‌گذران به مناطق سردسیری اولیه بازمی‎گردند.