جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

ورود 10 میلیارد مترمکعب بارش‌های گیلان و مازندران به دریا - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ورود 10 میلیارد مترمکعب بارش‌های گیلان و مازندران به دریا

ورود 10 میلیارد مترمکعب بارش‌های گیلان و مازندران به دریا


وزیر جهادکشاورزی گفت: بخش عمده بارش‌ها در استان‌های گیلان و مازندران وارد دریا می‌شود که در مجموع به حدود 10 میلیارد متر مکعب می‌رسد.

ورود 10 میلیارد مترمکعب بارش‌های گیلان و مازندران به دریا

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، محمود حجتی پیش‌ازظهر امروز در حاشیه بازدید از طرح پرورش ماهی در قفس در جمع خبرنگاران درباره بهره‌برداری و بهره‌وری آب، اظهار کرد: ما به دنبال افزایش راندمان آبیاری هستیم و در این حوزه باید از ارقامی استفاده شود که مقاوم باشد.

حجتی با تأکید بر اجرای سیستم‌های نوین آبیاری برای افزایش بهره‌وری‌ها و کاهش مصرف آب، افزود: بخش عمده بارش‌ها در استان‌های گیلان و مازندران وارد دریا می‌شود که در مجموع به حدود 10 میلیارد مترمکعب می‌رسد که البته بخش قابل توجهی از این آب‌هایی که وارد دریا می‌شود، قابل استحصال است.

وی با بیان اینکه با وزارت نیرو صحبت کردیم تا طرح جامع در این موضوع تهیه شود، تصریح کرد: در این طرح سعی می‌شود تا آب‌هایی که در فصل غیرنیاز وارد دریا می‌شود را در امورات آبی کوچک مورد استفاده قرار دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه از روش‌های تقویت آب‌بندان‌ها برای بهره‌وری بیشتر آنها استفاده می‌کنیم، گفت: با احداث سدهای کوچک هم جلوی آسیب به طبیعت گرفته می‌شود و هم می‌توان آب‌ها را مهار کرد و در زمان کاهش بارندگی و نیاز گیاه استفاده مطلوب شود.

وی درباره اجرای طرح خودکفایی برنج، اظهار کرد: در طول 9 ماه گذشته سطح سفارش کشور برای واردات برنج کاهش پیدا کرد و آنچه اکنون مقداری هم وارد می‌شود از محل سفارشات قبلی بوده است.

حجتی به طرح افزایش محصول برنج در واحد سطح اشاره کرد و تصریح کرد: معتقدیم جز گیلان و مازندران در سایر مناطق نباید برنج کشت شود و تا جایی که امکان دارد سعی کردیم سطح زیر کشت برنج را در سایر استان‌ها با توصیه یا کشت‌های جایگزین کاهش دهیم چون آب برای کشت برنج نداریم و نیز برای کشور اقتصادی نیست که بخواهیم به سمت کشت برنج برویم.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: آنچه در گیلان و مازندران الان دنبال می‌شود، طرح یکپارچه‌سازی و مکانیزه کردن است که با اجرای این طرح شاهد افزایش در بخش نشاکاری هستیم.