جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

ورود یک میلیون قطعه پرندگان مهاجر به مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

ورود یک میلیون قطعه پرندگان مهاجر به مازندران

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست مازندران گفت: حدود یک میلیون قطعه پرندگان مهاجر وارد مازندران می‌شوند.

ورود یک میلیون قطعه پرندگان مهاجر به مازندران

ناصر مهردادی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری با اشاره به ورود پرندگان مهاجر برای زمستان‌گذرانی در استان، اظهار کرد: امسال نیز همانند سال‌های گذشته پرندگان مهاجر در حال مهاجرت به تالاب‌ها و آب‌بندان‌های استان هستند.

وی بیان کرد: حدود یک میلیون قطعه پرندگان مهاجر وارد مازندران می‌شوند که به نوعی یک‌سوم پرندگان کشور را می‌تواند شامل شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست مازندران با بیان اینکه پناهگاه حیات وحش فریدونکنار بهترین زیست‌گاه برای قوهای مهاجر است، گفت: همه ساله حدود 5 هزار قطعه قو وارد این منطقه می‌شوند که امیدواریم امسال نیز مانند سال گذشته شاهد حضور این تعداد قو در منطقه باشیم.

مهردادی افزود: البته مردم منطقه همکاری ویژه‌ای برای نگهداری و حمایت از قوها دارند که جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به حضور درنای سیبری در منطقه فریدونکنار، بیان داشت: امسال نیز منتظر هستیم که این پرنده نادر و زیبا وارد منطقه شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با اشاره به اینکه تاکنون تعداد زیادی از پرندگان مهاجر وارد پناهگاه میانکاله شدند، اظهار کرد: شروع خوبی بوده و مهاجرت همچنان ادامه دارد.

مهردادی یادآور شد: هنوز زمان زیادی برای مهاجرت پرندگان جهت زمستان‌گذرانی داریم که امیدواریم همانند سال‌گذشته بتوانیم میزبان پرندگان زمستان‌گذران در طبیعت سرسبز مازندران باشیم.

وی درباره صدور پروانه شکار، افزود: تاکنون هیچ دستورالعملی در ارتباط با صدور پروانه شکار نداشتیم در صورت ابلاغ از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست اطلاع‌رسانی می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌‌‌زیست مازندران با اعلام اینکه نگرانی در ارتباط با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وجود دارد، تصریح کرد: نشست‌های مختلفی در این مورد در حال برگزاری است در صورتی‌ که مشکلی در مورد بیماری نباشد پروانه شکار از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام می‌شود.

مهردادی خواستار توجه مردم به پرندگان مهاجر شد و تاکید کرد: این پرندگان به نوعی نماد پرندگانی هستند که در سال‌های گذشته وارد استان می‌شدند که باید از آنان حفاظت و حراست شوند.

وی در پایان گفت: هموطنان در صورت داشتن پیشنهاد، انتقاد و مشاهده هرگونه تخلف زیست‌محیطی مراتب را از طریق سامانه ثبت تخلفات زیست‌محیطی 1540 اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان، اطلاع‌رسانی کنند.