جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

ورود پساب‌‎ها به مجاری آبی در مازندران/7 هزار کیلومتر رودخانه در مازندران وجود دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

ورود پساب‌‎ها به مجاری آبی در مازندران/7 هزار کیلومتر رودخانه در مازندران وجود دارد

مدیر‌عامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: به‌دلیل اجرای نشدن طرح‌های فاضلاب شهری و روستایی، پساب حاصل شده وارد مجاری آبی می‌شود که مشکلات فرآوری و دفن نامناسب زباله نیز بر این مشکلات می‌افزاید.

ورود پساب‌‎ها به مجاری آبی در مازندران/7 هزار کیلومتر رودخانه در مازندران وجود دارد

ابراهیم یخکشی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری با اشاره به اینکه به‌دلیل تراکم جمعیت بالا، تعدد منابع آلاینده کشاورزی، پساب و فاضلاب شهری، منابع آب استان از نظر زیست‌محیطی و کیفی بسیار آسیب‌پذیر و شکننده است،اظهار کرد: به‌دلیل اجرای نشدن طرح‌های فاضلاب شهری و روستایی، پساب حاصل شده وارد مجاری آبی می‌شود که مشکلات فرآوری و دفن نامناسب زباله نیز بر این مشکلات می‌افزاید.

وی با اشاره به اینکه سیلاب‌های مخرب در سنوات اخیر منجر به تلفات جانی و خسارت مالی فراوانی برای مردم منطقه شد، افزود: بیش از 160 رودخانه کوچک و بزرگ به طول حدود 7 هزار کیلومتر در استان وجود دارد.

مدیر‌عامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران تصریح کرد: تراکم، تمرکز جمعیت در حاشیه رودخانه‌ها، تجاوز به حریم، بستر رودخانه، ساخت‌وسازهای غیرمجاز نیز بر مشکلات مدیریت سیلاب و رودخانه اضافه شده است که به جزء چند کار کوچک فوری و اضطراری، اقدام با اهمیت دیگری انجام نشده است.

وی با بیان اینکه برنج به عنوان یک محصول استراتژیک در کشور با حدود 800 هزار تن معادل 42 درصد برنج تولیدی کشور با سطح اراضی 210 هزار هکتار در مازندران تولید می‌شود، گفت: با احداث و تکمیل سدهای در دست اجرا و با افزایش عملکرد، توسعه سطح زیرکشت و کشت مجدد این سطح تا 350 هزار هکتار قابل توسعه است که این روند 300 هزار تن به تولید برنج کشور اضافه و به همین میزان از واردات کاسته می‌شود.

یخکشی ادامه داد: میزان مصرف برنج در مازندران حدود 120 هزار تن در سال است که در حال حاضر حدود 680 هزار تن به استان‌های دیگر صادر می‌شود و با احداث سدها این میزان به 980 هزار تن می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 45 هزار تن ماهی گرمابی آب شیرین در دشت‌های مازندران و 19 هزار تن ماهی سردآبی در مجاری آبی تولید می‌شود که با احداث و توسعه سدها، مخازن و تنظیم آب، در بخش‌ ماهی گرم آبی به 55 هزار تن و در ماهی سردآبی به میزان حداقل 25 هزار تن افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: میزان مصرف ماهی در مازندران با سرانه هفت کیلوگرم، معادل 21 هزار تن است و به این ترتیب در حال حاضر بدون احتساب استحصال ماهی از دریای خزر حدود 41 هزار تن به خارج از استان صادر می‌شود و در صورت احداث سدها به 59 هزار تن قابل افزایش است.

یخکشی با اعلام اینکه وجود رودخانه‌های دائمی و توسعه سدهای در حال ساخت ظرفیت خوبی در بخش نیروگاه برق‌آبی ایجاد می‌کند، تعداد نیروگاه برق‌آبی در دست بهره‌برداری را سه واحد با ظرفیت حدود 14 مگاوات و نیروگاه برق‌آبی سیاه بیشه را در دست اجرا و با ظرفیت یک‌هزار مگاوات برشمرد، ادامه داد: 19 نیروگاه برق‌آبی متوسط با ظرفیت 711 مگاوات در دست مطالعه در استان وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران به طرح‌های در دست اقدام شرکت آب منطقه‌ای مازندران اشاره کرد و افزود: سد مخزنی گلورد 77 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تاکنون 140 میلیارد تومان برای آن هزینه صرف شده است.

وی گفت: برای این طرح 170 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است تا با اجرای آن 25 هزار هکتار از اراضی زیرپوشش و آب شرب شهرستان‌های نکا، بهشهر و گلوگاه تامین شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به اینکه 70 میلیارد تومان برای آبگیری سد مخزنی گلورد نیاز است، اظهار کرد: کنترل سیلاب مخرب و تولید انرژی برق‌آبی از اهداف احداث این سد است.

وی با بیان اینکه سد مخزنی البرز 99 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با اجرای آن 54 هزار هکتار از زمین‌ها زیرپوشش قرار می‌گیرد، افزود: پیش‌بینی می‌شود سد مخزنی هراز در سال 97 به بهره‌برداری برسد.

یخکشی با اشاره به پیشرفت فیزیکی 25 درصدی سد مخزنی هراز گفت: برای اتمام این طرح 350 میلیارد تومان اعتبار نیاز است و آب شرب شهر‌های گروه الف تامین می‌شود.