جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

ورود پرندگان زمستان‌گذران به تالاب بین‌المللی میانکاله - نمایش محتوای خبر

 

 

ورود پرندگان زمستان‌گذران به تالاب بین‌المللی میانکاله

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر از ورود نخستین گروه پرندگان مهاجر زمستان‌گذران به تالاب بین‌المللی میانکاله خبر داد.

ورود پرندگان زمستان‌گذران به تالاب بین‌المللی میانکاله

زمان رضااحمدی صبح امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان بهشهر گفت: با فروکش کردن گرمای هوا و مساعد شدن تالاب بین‌المللی میانکاله، پرندگانی از مناطق شمالی دریای خزر و سیبری وارد پناهگاه حیات وحش میانکاله شدند.

وی بیان کرد: این پرندگان آبزی و کنارآبزی شامل اردک نوک‌پهن، اردک سرسبز، گیلان‌شاه، باکلان و انواع خوتکاها هستند که جمعیت آنها به حدود 20 هزار قطعه می‌رسد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر گفت: تالاب بین‌­المللی میانکاله یکی از زیستگاه‌های مناسب برای زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر بوده که به طور میانگین، سالانه میزبان بیش از 500 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر است.

این مسئول درباره اینکه با توجه به وسعت 68 هزار و 800 هکتاری پناهگاه حیات وحش میانکاله، چه تعداد محیط‌بان برای حفاظت از این زیست‌کره فعالیت دارند، عنوان کرد: با وجود افزایش تعداد محیط‌بانان منطقه حفاظت‌شده میانکاله در سال‌جاری به 18 نفر، اما براساس استانداردهای جهانی باید به ازای هر یک‌هزار هکتار یک محیط‌بان به‌کارگیری شوند که البته در ایران این رقم تا 13 هزار هکتار عنوان شده است.

وی درباره تجهیزات حفاظتی در میانکاله نیز گفت: در حال حاضر امکانات حفاظتی خوب است اما با توجه به کمبود نیرو و از طرفی تغییر ابزارها از حالت سنتی به صنعتی و به‌روز، لذا نیاز به سامانه پروازی مانند پاراموتور و پاراگلایدر برای کنترل و پایش این منطقه احساس می‌شود.

رضااحمدی درباره اینکه آیا از اسب هم برای حفاظت از میانکاله استفاده می‌شود، اظهار کرد: استفاده از اسب برای حفاظت از پناهگاه حیات وحش میانکاله به گذشته برمی‌گردد که در مقطعی از زمان به فراموشی سپرده شد، اما اکنون برخی از محیط‌بانان این منطقه که آموزش سوارکاری آموخته‌اند، در صورت لزوم از اسب برای کنترل و حفاظت شبه‌جزیره و تالاب بین‌المللی میانکاله استفاده می‌کنند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بهشهر در پایان با اشاره به زخمی شدن چند محیط‌بان منطقه حفاظت‌شده میانکاله در سال گذشته و امسال، گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست مستقر در پناهگاه حیات وحش میانکاله با تمام توان از این ذخیره‌گاه زیست‌کره حفاظت می‌کنند.