سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

وجود 34800 رقبه در شهرستان آمل - نمایش محتوای خبر

 

 

وجود 34800 رقبه در شهرستان آمل

امام جمعه آمل گفت: هم‌اکنون در این شهرستان 487 موقوفه، 34 هزار و 800 رقبه و 105 بارگاه امام‌زاده و بقعه در آمل وجود دارد که طی دو سال گذشته تاکنون 19 وقف جدید در آن انجام شد.

وجود 34800 رقبه در شهرستان آمل

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، حجت‌الاسلام محمدعلی رحمانی‌ صبح امروز در همایش تجلیل از واقفان و فعالان عرصه وقف در مصلای قدس این شهرستان، اظهار کرد: در دین اسلام مدیریت ویژه‌ای برای اجرای امور در نظر گرفته شد.

وی افزود: اسلام خدمت به آحاد مردم را در نظر دارد و با مدیریت ویژه جامعه به مراتب مختلف، اقشار و افراد گوناگون توجه دارد.

امام جمعه آمل با اعلام اینکه با مدیریت اسلام توده مردم به امرار و معاش خود می‌رسند، تصریح کرد: شریعت اسلامی هم نیاز نیازمندان و افراد مختلف جامعه را از راه صدقه، وقف و کفارات پوشش می‌دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه ضرورت دارد در راستای رفع مسائل و نیازهای نیازمندان گام‌های اساسی برداشته شود، بیان کرد: دین اسلام جهان انسانی و سرنوشت جامعه را مدیریت می‌کند.

رحمانی‌آملی با تأکید بر اینکه اسلام وقف را صدقه جاریه و صدقه موقوفه می‌خواند، گفت: اگر دینی جهانی است، به همه مشکلات اقتصادی، معنوی و مادی مردم رسیدگی دارد و برای رفع آن اهتمام انجام می‌دهد.

امام جمعه آمل وقف را صدقه جاریه‌ای دانست که آثار، برکات و دستاوردهای آن به همه افراد جامعه می‌رسد و تصریح کرد: از گذشته‌های دور تاکنون مردم سوق زیادی به‌سوی وقف داشتند و مال و ثروت خود را در راستای ترویج تعالیم دینی، شعائر و امور خیر وقف کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه اهل بیت (ع) در زمینه وقف و صدقه پیش‌قدم دیگر افراد جامعه بودند و تلاش داشتند تا زمینه خیرات را در جامعه ایجاد کنند، بیان کرد: ثروتمندان و افراد متمول باید بدانند مال و ثروت تنها برای آنها نیست و باید در راستای کسب مال حلال به نیازمندان یاری برسانند.

رحمانی‌آملی با تأکید بر اینکه امامان و معصومین چندین مرحله زندگی خود را وقف کرده و حتی برای استفاده عموم چاه‌ها، باغات و مزارع نهال‌کاری شده را وقف کردند، گفت: اهل بیت (ع) مظهر وقف و صدقه هستند.

وی بیان کرد: وقف امروزه پشتوانه خدمات زیادی در جامعه است و در هر اموری می‌تواند موقوفات وارد شوند و مشکل‌گشایی کنند.

امام جمعه آمل با اعلام اینکه دل کندن از مال توسط انسان بسیار مشکل است، خاطرنشان کرد: انسان‌ها با کمک به نیازمندان از پاداش زیادی برخوردارند، هر چند انسان باید دقت زیادی در امور مختلف زندگی داشته باشد و وقف، زکات، خمس و امور دیگر را در ثروت‌هایش لحاظ کند.

این مسئول در پایان گفت: هم‌اکنون در این شهرستان 487 موقوفه، 34 هزار و 800 رقبه و 105 بارگاه امام‌زاده و بقعه در آمل وجود دارد که طی دو سال گذشته تاکنون 19 وقف جدید در آن انجام شد.