جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

وجود 2100 میلیارد تومان معوقات بانکی واحدهای صنعتی در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

وجود 2100 میلیارد تومان معوقات بانکی واحدهای صنعتی در مازندران

علی بابایی‌کارنامی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آمل با اشاره به معوقات بانکی واحدهای تولیدی و صنعتی مازندران بیان داشت: معوقات بانکی در تمام دنیا وجود دارد و نباید این‌گونه تلقی شود که این معوقات فقط برای کشورمان ایران موجود است هرچند در کشورمان میزان معوقات بانکی مقداری بالاتر از حد نرمال جهانی بوده و این وضعیت در مازندران نیز مشاهده می‌شود.

وی عدم برخورد کارشناسانه با مباحث مالی در سطح استان و کشور، نبود نظارت کافی از سوی بانک‌های عامل، عدم پذیرش طرح‌های توسعه‌ فنی و اقتصادی به همراه عجله در برخی موارد برای پرداخت تسهیلات، عدم سنجش و احراز اهلیت افرادی که به‌عنوان مسئول بنگاه‌های اقتصادی فعالیت دارند را مواردی از وجود معوقات دانست.

بابایی با اعلام اینکه از دهه 60، 70 و پس از آن کشورمان به یک‌باره از اقتصاد دولتی به سوی اقتصاد خصوصی سوق داده شد، گفت: در یک بازه زمانی کوتاه نباید توقع داشت که کشورمان یک شبه راه 100 ساله را پیموده و پیشرفت زیادی داشته باشد.

وی یادآور شد: این را باید بپذیریم که در ابتدای راه قرار شد امورات را مردمی کنیم هرچند تا چند سال قبل کسی به اقتصاد بها نمی‌داد و تمام نگا‌ه‌ها به سمت پشت‌ میزنشینی بوده، اقتصاد دولتی دنبال می‌شد و ایجاد اشتغال از سوی دولت انتظار می‌رفت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تصریح کرد: ولی نگاه استراتژیکی را عوض کردیم و در این فضا نگاه و اهمیت به فردی که به عنوان مسئول بنگاه اقتصادی نیز متفاوت بود البته در این بین افراد دولتی خوب عمل نکردند.

بابایی‌کارنامی بیان داشت: با توجه به اینکه نرخ بیکاری در استان‌های کشور بالا بوده و عجله‌هایی بر سر ایجاد اشتغال وجود داشت در زمینه شناسایی معرفی افرادی که اهلیت داشته باشند کم‌کاری شده از سوی دیگر برخی مسائل برون‌سازمانی همانند تحریم هم دست به دست هم داد تا معوقات بانکی زیادی داشته باشیم.

وی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری فارس در مورد میزان معوقات بانکی واحدهای تولیدی و صنعتی در مازندران خاطرنشان کرد: هم‌اکنون عدد خاصی از واحدهای تولیدی و صنعتی دارای معوقه نداریم ولی بر اساس آخرین آمار این معوقات در مازندران به حدود 2 هزار و 100 میلیارد تومان می‌رسد.