سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

وجود 11 میلیون هکتار جنگل در ایران - نمایش محتوای خبر

 

 

وجود 11 میلیون هکتار جنگل در ایران

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، حسن قلیچ‌نیا در نخستین جشنواره آیینی «کنس دِشو» در منطقه ییلاقی چلاو این شهرستان آمل، اظهار داشت: کنس یکی از گیاهان جنگلی بوده که در جنگل‌های شمال کشور بسیار یافت می‌شود و در زمینه زیست‌محیطی و پوشش گیاهی هم تاثیر بسیار مهمی در طبیعت دارد.

وی اعلام کرد: جنگل‌های شمال کشور به‌ویژه مازندران یکی از مهم‌ترین جنگل‌های دنیا بوده که از دوره سوم زمین‌شناسی با توجه به یخ‌بندان کل زمین حیات و زندگی خود را حفظ کردند.

قلیچ‌نیا با ابراز اینکه جنگل در اکوسیستم انسان‌ها بسیار اهمیت دارد، عنوان کرد: با توجه به در اختیار داشتن جنگل، ایران از جمله کشورهای فقیر در سطح دنیا محسوب می‌شود.

این دکترای گیاه‌شناسی و منابع طبیعی در مازندران گفت: هم‌اکنون 30 درصد سطح جهان پوشیده از جنگل است که 11 میلیون هکتار آن در ایران جای دارد.

وی با اعلام اینکه گیاهان دارویی و بسیار نادری در جنگل‌های مازندران وجود دارد که در دنیا نظیر ندارد، ادامه داد: گونه‌هایی همانند ممرز، انجیلی، راش، نم‌دار، لیلکی، افرا و سرخ‌دار از گونه‌های نادر دنیا بوده که تنها در جنگل شمال ایران رشد و رویش دارند.

قلیچ‌نیا با ابراز اینکه مازندران از جنگل‌های بزرگ دنیا محسوب می‌شود، گفت: گونه‌هایی همانند سرخ‌دار در آن ضد سرطان بوده و در امر داروسازی اهمیت خاصی دارند.

وی با اشاره به گیاه کنس که به صورت درختچه می‌روید، عنوان کرد: این گیاه از خانواده گل سرخ بوده و برای تقویت اعصاب و ایجاد آرامش در دنیا بسیار مفید است.

این محقق گیاه‌شناسی متذکر شد: بسیاری از جنگل‌های ما به دست خود انسان‌ها تخریب می‌شود و خودمان در از بین بردن آنها نقش مستقیم داریم.

قلیچ‌نیا با تاکید اینکه گونه‌هایی همانند همیشک از گونه‌های نادری هستند که در شرایط بسیار سخت رویش داشته و در شمال کشور نمو دارند، تصریح کرد: متاسفانه در ایام بهار و دیگر روزهای سال دست به از بین بردن این گونه می‌بریم.

دکترای گیاه‌شناسی در مازندران با اعلام اینکه برگزاری جشنواره‌های بومی، محلی و سنتی همانند کنس‌دشو علاوه بر زنده کردن و احیا آیین‌های گذشته باید در رشد و تعالی فرهنگ کشورمان مفید باشد، متذکر شد: باید در این همایش‌ها چگونگی برخورد با جنگل و فضاهای سبز به مردم آموخته شود.

وی متذکر شد: باید رفتار انسان‌ها با محیط زیست و طبیعت‌مان تغییر یابد و برای حفظ و نگهداری از آنها با تمام توان تلاش و کوشش داشته باشیم.

{jcomments off}