جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

وجود یک‌هزار و 33 طرح نیمه‌تمام تولیدی در استان مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

وجود یک‌هزار و 33 طرح نیمه‌تمام تولیدی در استان مازندران

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران به وجود یک‌هزار و 33 طرح نیمه‌تمام تولیدی در استان اشاره کرد و گفت: برای احیای این طرح‌ها یارانه‌ در نظر گرفته‌ شده است.

وجود یک‌هزار و 33 طرح نیمه‌تمام تولیدی در استان مازندران

محمد محمدپورعمران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: کارگروه تسهیل در ابتدای دولت به‌دلیل بازنگری در شیوه و احیای واحدها از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شد و در سطح وزارت‌خانه مورد پذیرش قرار گرفت که مازندران در این زمینه پیشگام است.

وی با اشاره به اینکه تقویت ستاد تسهیل مورد حمایت است، گفت: استاندار مازندران نیز مصوبات این کارگروه را به‌صورت میدانی و عملیاتی رصد کرده که امسال، سال متفاوتی برای استان خواهد بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اعلام اینکه یکی از مشکلات زیربنایی استان، بحث کمبود زمین است، تصریح کرد: بحث واگذاری یک‌هزار و 300 مترمربع زمین به شهرک‌های صنعتی در دستور کار قرار دارد و به‌زودی ابلاغ می‌شود که تحقق این مهم به محرومیت‌ها پایان می‌دهد.

محمدپورعمران بیان کرد: همچنین 2.5 میلیارد دلار برای خرید مواد اولیه و قطعات از خارج کشور برای شهرک‌های صنعتی اختصاص پیدا کرده که این ارز می‌تواند نیاز بسیاری از واحدهای صنعتی را برطرف کند.

وی ادامه داد: همچنین بزرگ‌ترین کارخانه ذغال‌شویی کشور با ظرفیت 300 هزار تن و راندمان بالا برای هفته صنعت و معدن در تیر ماه امسال افتتاح می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه گرفتن مجوز برای سرمایه‌گذاری بسیار زمان‌بر بوده و حتی در مواردی چند سال طول می‌کشید که این موضوع موجب انصراف برخی در زمینه سرمایه‌گذاری می‌شد، اضافه کرد: پنجره واحد سرمایه‌گذاری در بحث صنعتی، کشاورزی و گردشگری هفته جاری در مازندران راه‌اندازی شده که به‌دنبال این هستیم خدمات به‌صورت الکترونیک انجام شود.

این مسئول یادآور شد: یکی از مشکلات واحدهای صنعتی در بحث محیط‌ زیست است که در این زمینه حفظ مسائل زیست‌محیطی و استانداردها مورد توجه ویژه قرار دارد.

محمدپورعمران به وجود یک‌هزار و 33 طرح نیمه‌تمام تولیدی در مازندران اشاره کرد و افزود: برای احیای این طرح‌ها یارانه‌ در نظر گرفته‌ شده است.

وی با اعلام اینکه فضای دولت احیای واحدهای تولیدی است، اظهار کرد: حمایت از تولید و کمک به صادرات به‌صورت جدی مورد توجه قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران تصریح کرد: درحال حاضر 11 درصد واحدهای بزرگ و 30 درصد کارخانه‌های استان تعطیل شده و بقیه فعل هستند که به‌طور حتم این تعداد از تمام ظرفیت خود استفاده نمی‌کنند.

محمدپورعمران بیان کرد: براساس بخشنامه‌ای که روزهای گذشته از سوی معاون رئیس جمهور ابلاغ شده هر واحد اقتصادی یک سنگر اقتصاد مقاومتی است و قطع آب، برق و گاز این واحدها نباید بدون هماهنگی صورت گیرد و در صورت بروز خسارت باید جبران شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران نرخ بیکاری از 12.5 به 12.1 درصد رسید که یک موفقیت چشم‌گیر است، گفت: این آمار در مقایسه با استان‌های دیگر بسیار مطلوب بوده البته ما به دنبال این هستیم که نرخ بیکاری تک‌رقمی شود.