جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

واگذاری انشعاب موقت برق به سکونتگاههای غیرمجاز در غرب مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

واگذاری انشعاب موقت برق به سکونتگاههای غیرمجاز در غرب مازندران

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران با اشاره به شناسایی حدود 10 هزار انشعاب غیرمجاز برق در غرب مازندران گفت: این شرکت تا تعیین و تکلیف نهایی سکونتگاههای غیرمجاز از سوی مراجع قانونی، به این واحدها، انشعاب موقت برق واگذار می کند.

واگذاری انشعاب موقت برق به سکونتگاههای غیرمجاز در غرب مازندران

کیوان فرح زاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : انشعاب موقت برق به نام شرکت توزیع و برای تسهیل در ارائه خدمات به مالکان واگذار می شود و آنان نیز می توانند بر اساس میزان مصرف برق هزینه آن را پرداخت کنند.
وی ادامه داد : در صورت صدور رای قلع و قمع از سوی مراجع قانونی برای سکونتگاه های غیر مجاز در منطقه ، شرکت توزیع برق نسبت به جمع آوری کنتورها اقدام خواهد کرد.
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران گفت که این تصمیم به دنبال نشست های مختلف اداره کل بازرسی ، شرکت توزیع نیروی برق و استانداری اتخاذ شده است و در جلسه اخیر در استانداری نیز قرار شد انشعاب برق به مالکان سکونتگاههای غیررسمی به صورت موقت تا تعیین و تکلیف نهایی واحدها واگذار شود.
براساس آمار از منابع رسمی ، هرسال به طور میانگین میزان خسارت هایی که با انشعاب غیرمجاز برق از سوی عده ای از افراد تحمیل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران می شود ، حدود 200 میلیارد ریال بوده که بسیار نگران کننده است.
وی با بیان اینکه هر روز شاهد استفاده غیرقانونی از شبکه توزیع برق در منطقه هستیم گفت: با اینکه هفتگی نیروهای این شرکت برای جمع آوری انشعابات غیرمجاز در برخی از مناطق حضور می یابند ولی دوباره شاهد چنین اتفاقات غیرقانونی هستیم .
فرح زاد میزان تلفات سالانه ناشی از هدر رفت انرژی برق دراین مناطق را حدود 20 درصد اعلام کرد و ادامه داد : بخش عمده ای از این میزان تلفات ناشی از انشعاب های غیرمجاز بوده است.
سکونتگاههای غیررسمی به مناطقی گفته می شود که مهاجران روستایی و محرومان جامعه شهری را در خود جای داده وخارج از برنامه ریزی رسمی وقانونی توسعه شهری، عمدتاً بدون مجوز در درون یا خارج از محدوده قانونی شهرها به وجود آمده است.
فقدان سند مالکیت رسمی ومحرومیت از خدمات و زیرساخت های شهری از شاخص های سکونتگاههای غیررسمی است وشرائط موجود و حاکم بر این گونه نواحی در بروز ناهنجاری های اجتماعی نیز تاثیرگذاراست .
فرح زاد افزود : هم اکنون برای آگاهی بخشی آن دسته از دریافت کنندگان غیرمجازبرق اقدمات لازم صورت گرفته ولی نقش رسانه ها ، امامان جمعه ، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی نیز دراین حوزه بسیارمهم است تا درسایه آن بتوان با ارائه خدمات به شیوه قانونمند از میزان انشعابات غیرمجاز برق دراین منطقه بکاهیم .
وی چنین اقداماتی را گامی همسو با تحقق شعار امسال مقام معظم رهبری در نظام اسلامی دانست و دراین حوزه خواستار همکاری و مشارکت همه جانبه مسئولان نهادهای ذیربط شد.
شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران به 524 هزار مشترک در قالب هشت شهرستان شامل هزار و 251 روستا و 31 شهر خدمات ارائه می دهد.