سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

وارش - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

وارش

Loading the player...

تهیه کننده:رقیه یحیی زاده
دستیار تهیه:فرزانه اسداللهی-صدیقه قاسمی
کارگردان:فردین بیطرف
مجری:پیام ابراهیم پور
تصویربرداران:درواری-قاسم پور-ذاکری-پارسی نژاد
نورپرداز:قاسم پور
صدابردار:مرتضی کاظمی
دستیار صدا:شاملی
تدوین:امراء
گزارش:ساجدی

عنوان ویژه برنامه ای  به مناسبت ماه پرفضیلت رمضان (افطار)به تهیه کنندگی رقیه یحیی زاده است که هر روز به مدت 80 دقیقه  به طور زنده بر روی آنتن می رود.
قدری به اطراف خود بنگریم ، خواسته یا نا خواسته ، غرق رقابتیم برخی در ظاهر و زندگی خود گرفتار چشم وهم چشمی می شوند و عده ای دیگر در افزودن به مدارک علمی و تحصیلی خویش وبرخی در انباشت حساب های مالی خود جست وجو می کنند و گروهی در فزون سازی قدرت و نفوذ اجتماعی خویش . نتیجه این رقابت ها با هر انگیزه ای که باشد آن چیزی نیست که انسان را به رضایت خاطر واقعی برساند .
این نوع رقابت ها ، فشار روانی را بر شخص اضافه می کند که رهایی از آن دشوار است.
خداوند از ما ، برای پیشی گرفتن در نیکی ها (بقره 148) و دسترسی زودتر به لطف و بخشش خود و بهشت خود   ( آل عمران 133 ) دعوت کرده است .
خداوند میدان مسابقه را هم فراهم آورده و ما را در آن میدان اماده می خواهد ولی صاحب اختیار . ماه مبارک رمضان یکی از این میدان هاست.
امام مجتبی (ع) ماه مبارک رمضان را چنین توصیف می کند خداوند ماه رمضان را  میدان مسابقه ای برای آفریدگان خود قرار داده تا با طاعتش برای خشنودی او از هم یکدیگر پیشی گیرند.
روزه یک زور آزمایی و خودشناسی است و در می یابد که  می داند دست کشیدن از حرام ها بر او میّسر است
در واقع یکی از آثار روزه ، تربیت روح ، تقویت اراده ، تعدیل غرایز انسانی است و مهمترین  فلسفه روزه همین اثر اخلاقی و تربیتی است .
روزه با محدودیت ها و محرومیت های موقت خود به روح و جسم انسان توان و مقاومت و به دنبال آن نور و صفا می بخشد .
امام علی (ع) در نهج البلاغه فرمود : خداوند روزه را واجب کرد تا اخلاص آفریدگان  آزموده شود تمرین یک ماهه روزه آغازی است برای انجام تمام خوبی ها و جرقه ایی است برای خدایی شدن.
هم نوایی با محرومان یکی از آثار اجتماعی روزه گرفتن است و پیامبر اکرم(ص) می فرمایند : «رمضان ماه خدا و بهار  فقیران است»  روزه داری فرهنگ مخصوص خود را دارد و روزه داران در ماه مبارک با بیشتر واژه های مربوط به این فرهنگ سر و کار پیدا می کنند . براساس تحقیقات انجام شده در ماه مبارک رمضان  چهارصد واژه مربوط به فرهنگ روزه بین سه تا ده برابر بیشتر از دیگر ماه ها به کار می رود ؛ عبارت ها و واژه هایی چون ببخشید یا عذر می خواهم ، تلاوت ، صدقه ، انفاق ، خیرات ، احسان ، نماز ، روزه ، دستگیری ، فقر و... رونق خاصی پیدا می کند .
ساخت برنامه های سازنده و نشاط آفرین در ماه مبارک رمضان با ساختاری ویژه و طرحی نو می تواند نقشی مفید در سازندگی روح و ارتباط قلبی با خدا را برای مخاطبین برقرار نماید .
چنانچه پیامبر گرامی اسلام می فرمایند :
اگر بندگان می دانستند که در ماه رمضان چه گنج هایی نهفته است آرزو می کردند این ماه یک سال به طول انجامد خوش به حال کسی که ماه رمضان را درک کند .
آیتمهای برنامه عبارتند از:
وله-ترانه-پلاتو-آیتم هنرمندان-آداب و رسوم ماه-مبارک رمضان-آیتم مسجدوماه رمضان-سی قصه کوتاه-گزارش-روزه اولی ها-پیام رسان اجتماعی-سی نکته از نهج البلاغه-مهمان-پخش اذان -پیامک مخاطبین-کارشناس-نریشن.


 

 

 

سال تولید: 1396