سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج، بلای جان کشاورزان مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

واردات برنج، بلای جان کشاورزان مازندران

استان مازندران حدود 1میلیون و 450هزار تن برنج (معادل45 درصد ) و گیلان هم حدود 42 در صد برنج کشور را تولید می کنند.

از مهمترین مشکلات برنجکاران را می توان هزینه بالای تولید، نابسامانیهای مفرط در تامین نهاده ها، افزایش قیمت سوخت، ضعف ساختاری در بیمه محصولات کشاورزی و درآمد پایین آن برشمرد. اما در سالهای اخیر شاهد افزوده شدن دغدغه ای دیگر بر غمها و رنجهای برنجکاران هستیم. واردات برنج امسال در حال ثبت رکورد جدیدی در تاریخ اقتصاد ایران است! بر اساس آمار ميزان واردات برنج تا هفته نخست بهمن‌ امسال يک ميليون و 600 هزار تن بود که 400 هزار تن بيشتر از نياز کشور بر اساس سرانه اعلامي وزارت صنعت است. البته این آمار با وزارت  جهاد کشاورزی تناقض هایی دارد.

دبير انجمن برنج ايران گفت: بر اساس اعلام وزارتخانه های بهداشت و جهادکشاورزی سرانه مصرف برنج هر نفر سالانه 37 کيلوگرم است اما وزارت صنعت سرانه هر نفر را 44 کيلو گرم اعلام کرده است که با احتساب همان 44 کيلو گرم وزارت صنعت ميزان نياز به واردات برنج ، يک ميليون و 200 هزار تن است و بر اساس آمار این 2وزارتخانه حدود 800هزار تن بیش از نیاز کشور وارد شده است.

علیزاده شایق افزود: این در حالی است که حدود 3 میلیون و 180 هزار تن برنج ذخیره در کشور وجود دارد و سیل واردات بی رویه هیچگونه استدلال منطقی نمی تواند داشته باشد.

قائم مقام خانه کشاورز کشور هم با بیان اینکه واردات برنج ایران در سال 1392 در حال رکوردشکنی است گفت: در 11 ماهه امسال واردات برنج با رشد نزدیک به 60 درصدی از مرز یک میلیون و 776 هزار تن گذشت.

بیابانی افزود: با بی تدبیری مسئولان و فرصت طلبی سودجویان و دلالان، کمر برنجکاران شکسته است و انگیزه چندانی برای کشت درسال زراعی جدید ندارند.

جعفری از فعالان بازار برنج مازندران هم گفت: با روند کنونی واردات برنج، دیگر نیازیبه تولید داخلی نیست و همه نیازها از خارج می تواند تآمین شود.

براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران هم در 11 ماهه امسال ارزش واردات برنج ایران با رشد  بیش از 88 درصدی به بیش از دو میلیارد و 93 میلیون دلار رسید.

در گزارش این نهاد آمده است: هند با سهم 68 درصدی بزرگترین مبداء واردات برنج ایران در امسال تاکنون بوده است. پاکستان و امارات نیز به ترتیب با 8 و 79 و 8 و 75 درصد رده‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند. سایر کشورها نیز سهمی معادل 14و 57 درصد از واردات وزنی برنج به ایران را در اختیار داشتند.

بر اساس اطلاعات سازمان خواربار جهاني (فائو) نرخ جهاني برنج هندي 374 دلار در هرتن اعلام شده است. اگر نرخ جهاني برنج را بر اساس دلار سه هزار توماني محاسبه کنيم با احتساب تعرفه 12 درصدي واردات برنج و هزينه حمل و نقل، نرخ تمامشده آن در ايران هرکیلو حدود 1300 تومان مي‌شود. اين در حالي است که هم اکنون اين نوع از برنج به قيمت چهار هزار تومان در کشور به صورت رسمي به فروش مي رسد. بر اين اساس سودي بالاي200 درصدي نصيب واردکنندگان برنج هندي مي‌شود.

اما دبير انجمن برنج ايران از واردات برنج هندي از سوي چند شرکت خاص و با ارز مرجع 1226 خبر داد و گفت: مسئولان انجمن واردکنندگان برنج در جلسه اخیر اتاق بازرگاني کشور اعلام کردند که واردات برنج هندي حدود 1350 دلار در هر تن تمام مي شود در حالي که بر اساس اعلام فائو نرخ جهاني این برنج حدود 378 دلار در هر تن است.

جميل عليزاده افزود: این موضوع درهمان جلسه با اعتراض اعضاي کميسيون واردات اتاق بازرگاني مواجه شد که انجمن وارد کنندگان برنج پاسخي ارائه نکردند.
در پیگیری ها، دبیر انجمن وارد کنندگان برنج بدون رد موارد مطرح شده و با تآکید برهماهنگی با مسئولان دولتی و ناظر دراین باره گفت: اگر به جای واردات بدون مطالعه برنج هندی از سوی شرکت بازرگانی دولتی، وزارت جهاد کشاورزی کار را به بخش خصوصی بسپارد شاهد نوسانات قیمت و مشکلات ناشی از واردات بی‌رویه نخواهیم بود. 

به گفته مسیح کشاورز گردش مالی واردات برنج کشور سالانه بیش از دو میلیارد دلار است که اگر فقط 10 درصد از این گردش مالی به حوزه دانش فنی و تکنولوژی تولید برنج اختصاص یابد تحولی عظیم در این حوزه به وجود می‌آید و علاوه بر رشد کمی و کیفی تولید برنج داخلی، ایران حتی قادر است به صادرکننده برنج نیز تبدیل شود.
به رغم وجود مسائلی چون نابودی کشاورزی و تولید برنج، بیکاری ده ها هزار خانواربرنجکار، وابستگی کشور به واردات گسترده، خروج صدها میلیارد ارز از کشور، پر بودنذخیره ها و...  که واردات گسترده برنج به کشور را می تواند محکوم کند ، تازمانی که بخش نظارتی و تعزیراتی بر واردات و توزیع برنج نباشد اوضاع هیچگاه بهبود نخواهد یافت.

آمارهای منتشر شده همگی آمارهای رسمی کشور در حوزه های واردات هستند و معلوم نیست چه میزان واردات برنج از راههای دیگر مانند قاچاق وارد کشور می شود. آنچه مسلم است اینکه این واردات به حدی است که کل بازار را در کنترل دلالان هند در آورده است و مواردی مثل احتکار نه تنها سبب انحصار قیمت در دست دلالان و واسطه گران می شود بلکه زمینه های توجیه مناسب و منطقی برای واردات بیشتر را برای آنان فراهم می کند.

همه این مسائل درحالی است که این روزها برنجکار شمالی با هزار امید و نگرانی چشم به تصمیم مسئولان دارد. برنجکارانی که باید آنان را سربازان گمنام حماسه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی مبتنی بر نیروهای داخلی دانست.