جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

هیأت اقتصادی و نمایشگاهی مازندران به قزاقستان عزیمت کرد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

هیأت اقتصادی و نمایشگاهی مازندران به قزاقستان عزیمت کرد

هیأت اقتصادی و نمایشگاهی مازندران به قزاقستان عزیمت کرد


استاندار مازندران در رأس هیأت اقتصادی و نمایشگاهی برای افتتاح نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در بندر آکتائو روز دوشنبه به جمهوری قزاقستان سفر کرد.

هیأت اقتصادی و نمایشگاهی مازندران به قزاقستان عزیمت کرد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مازندران رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران از جمهوری قزاقستان به عنوان کشور مهم هدف صادراتی استان یاد کرد و توسعه مناسبات با آن را مهم برشمرد.

عبداله مهاجر دارابی با اشاره به اینکه نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در استان منگستائو جمهوری قزاقستان برگزار می شود، درباره فلسفه این نمایشگاه با بیان اینکه این استان از استان های مهم قزاقستان است، افزود: در پی سفر سال گذشته استاندار منگستائو به مازندران، برپایی نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در آکتائو در این سفر کلید خورد.

وی با بیان اینکه بازدید از قابلیت های استان مازندران از سوی استاندار منگستائو سبب شد تا پیشنهاد و درخواست برپایی نمایشگاه اختصاصی در قزاقستان داده شود، افزایش ارتباط بین بازرگانان مازندران و قزاقستان را از جمله اهداف برپایی نمایشگاه بیان کرد و گفت: این نمایشگاه 30 تیرماه سال جاری با حضور استاندار مازندران به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان افتتاح می شود.

مهاجر با اشاره به اینکه نمایشگاه تا دوم مردادماه در منگستائو ادامه دارد، در خصوص شرکت های شرکت کننده استان در این نمایشگاه عنوان کرد: در این نمایشگاه 13 غرفه به متراژ حدود 200 متر مربع به شرکت های استان مازندران اختصاص داده شده است و بعضی از غرفه ها به تنهایی 40 متر را در اختیار دارند.

وی با بیان اینکه در این نمایشگاه سعی شده تا توانمندی اقتصادی استان را حفظ کنیم، تصریح کرد: از این رو تلاش شد تا شرکت هایی با برندهای معتبر در آن شرکت کنند.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران همچنین با اشاره به اینکه حمل و نقل دریایی راهی برای کاهش هزینه های تجاری است، از ارتباط تجاری با بندر آکتائو از طریق بندر امیرآباد خبر داد و گفت: در این بخش نیز می توانیم از ظرفیت بنادر منطقه بهره بریم.

وی با عنوان اینکه قزاقستان یکی از تولیدکنندگان برتر و با کیفیت گندم است و بیش از 10 میلیون تن گندم مازاد بر مصرف دارد، یادآور شد: تلاش داریم تا گندم مورد نیاز کشور را از طریق بنادر مازندران وارد کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه افتتاح این نمایشگاه به دست استاندار مازندران به عنوان نماینده دولت صورت می گیرد، تصریح کرد: این نمایشگاه برای جمهوری اسلامی ایران تعریف شده و استاندار مازندران به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران آن را افتتاح می کند که نشان دهنده قابلیت استان است.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران، با بیان اینکه، برخی مدیران اقتصادی، فعالان اقتصادی و تجاری نیز در سفر استاندار را همراهی می کنند به مبادلات مازندران و قزاقستان اشاره کرد و یادآور شد: سیمان، عمده صادرات استان به این کشور را تشکیل می دهد و اداوات کشاورزی، مصالح ساختمانی از دیگر نیازمندی های قزاقستان است.

مهاجر ، قابلیت های گمرکی مازندران و قزاقستان و ارتباط مناسبت بین دولت ها را از جمله مزایای توسعه مناسبات با این کشور بیان کرد و گفت: با توجه به اشتراکات مذهبی و فرهنگی، قزاقستان یکی ازکشورهای مهم و هدف صادراتی مازندران است.

*** حمل و نقل مشکل جدی صادرات

مهاجر یکی از مشکلات جدی صادرات را حمل و نقل بیان کرد و گفت: در این زمینه، سازمان توسعه تجارت ایران، چند فروند کشتی یخچال دار را در اختیار بنادر مازندران قرار داده و ما را راغب کرده تا نسبت به توسعه بیشتر مناسبات با قزاقستان برنامه ریزی گسترده تری کنیم.

شایان ذکر است بندر آکتائو در استان منگستائو جمهوری قزاقستان واقع شده و هیأت اقتصادی-نمایشگاهی به سرپرستی استاندار مازندران با پرواز چارتر هواپیمایی ماهان از فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری به آکتائو سفر کرد.