رونق تولید ملی | جمعه، ۱ آذر ۱۳۹۸

هنرنمایی برای کسب سهمیه جشنواره تئاتر فجـر-معرفی برگزیدگان گروه‌های نمایشی‌ - نمایش محتوای خبر

 

 

هنرنمایی برای کسب سهمیه جشنواره تئاتر فجـر-معرفی برگزیدگان گروه‌های نمایشی‌

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، بر اساس جدول زمان‌بندی بیست‌وپنجمین جشنواره تئاتر استان مازندران، نمایش «همسایه آقا» به کارگردانی مصطفی ساری‌خان از قائمشهر ،«قطار آرزو» به کارگردانی سید ابراهیم عمادی از شهرستان بهشهر،«آخـر بازی» به کارگردانی علیرضا هنربری از شهرستان تنکابن نهم مهر ماه به روی صحنه رفت.

روز دوم جشنواره با اجرای هنرمندان شهرستان بابل آغاز شده و نمایش «نام کوچک: هوملت» به کارگردانی حسن میرزایی در سالن سلمان هراتی به روی صحنه رفت و جلسه نقد و بررسی آن نیز برگزار شد.

«و خداوند درون یک مرد، دو قلب قرار نداد» عنوان نمایشی دیگر از هنرمندان شهرستان تنکابن به کارگردانی اکبر صادقی است که در آمفی تئاتر حوزه هنری به روی صحنه رفته و به نقد و بررسی گذاشته شد.

سومین نمایش روز دوم جشنواره، «پینوکیو دروغ بگو» به کارگردانی مهیار هزارجریبی از شهرستان بهشهر است در سالن سلمان هراتی به اجرا در آمده و جلسه نقد و بررسی آن برگزار شد.

روز سوم و پایانی جشنواره با اجرای دو نمایش از شهرستان بهشهر امروز دنبال می‌شود که «مثلث» به کارگردانی رضا عموزاد در سالن سلمان هراتی و «بادکنک ها» به کارگردانی وحید کبیری و عباس عبدالله‌زاده در آمفی تئاتر حوزه هنری به روی صحنه رفته و جلسات نقد و بررسی این دو نمایش نیز از ساعت 2 بعدازظهر امروز برگزار می‌شود.

مراسم اختتامیه بیست‌وپنجمین جشنواره تئاتر مازندران، امروز ساعت 4 بعدازظهر در سالن سلمان هراتی مجتمع فرهنگی و هنری ساری برگزار می‌شود و برگزیدگان گروه‌ها در رشته‌های مختلف نمایشی معرفی می‌شود.

شهرام حقیقت‌دوست، محمدرضا الوند و «حمیدرضا آذرنگ» داوری جشنواره را بر عهده دارند.

*تبادل تجربه در جشنواره‌های تئاتر استانی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: جشنواره‌های تئاتر استانی فرصت مغتنمی برای تبادل تجربه بین گروه‌ها محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام عباسعلی ابراهیمی افزود: جشنواره‌های تئاتراستانی در حقیقت به یک همایش علمی تبدیل شده‌اند که در آن گروه‌ها از تجربیات همدیگر آگاه می‌شوند و این امر به رشد تئاتر کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر این آثار در هر یک از استان‌ها اجرای عمومی می‌شوند و در کنار این رقابتی که وجود دارد، شاهد تولید آثار نیز هستیم.

وی اظهار داشت: جشنواره تئاتر مازندران  فرصت مغتنمی برای تبادل تجربه بین گروه‌ها است و هنرمندان استان در مواجهه با دیگر گروه می‌توانند خود را محک بزنند و با آمادگی بیشتر کار خود را به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ارائه دهند.

ابراهیمی افزود: داوران، منتقدان و مسئولان تئاتری نیز در برگزاری جشنواره‌ها از امکانات تئاتر کشور در استان‌ها مطلع می‌شوند و در مدت برگزاری جشنواره منطقه‌ای زمینه برای رونق و جلوه‌گر شدن تئاتر فراهم شده و نهادهای متمرکز در استان‌ها نیز از رشد تئاتر در دیگر استان‌ها آگاه می‌شوند.