جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

همه دستگاه های اجرایی برای اجرای کامل طرح مقابله با سیلاب مسوولند - نمایش محتوای خبر

 

 

همه دستگاه های اجرایی برای اجرای کامل طرح مقابله با سیلاب مسوولند

' علی نبییان ' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در چالوس افزود : در زمان حاضر دولت اعتبارات قابل توجهی برای اجرای این طرح که نقش بسیار اساسی در پیشگیری ، مقابله و مهار جریان های سیل دارد ، در نظرگرفته و باید برای جذب و هزینه کردن آن منطبق با مشخصات این طرح مسوولان نهادهای ذیربط و مردم همکاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان این که این اعتبار باید به مدت سه سال در بخش های مختلف متناسب با مشخصات طرح در این استان هزینه شود ، ادامه داد : چنین اقدامی در حقیقت جزو تکالیف قانونی مسوولان ذیربط است و با هرگونه قصور در این حوزه برابر قانون برخورد خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران میزان اعتبار تخصیصی سال جاری از محل اجرای این طرح را حدود 500 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در سال جاری سعی شده تا این اعتبار در حوزه اجرای طرح های آبخیزداری هزینه شود.

وی افزود : تعیین تکلیف وضعیت سازه های ایجاد شده غیرمجاز و تخریب آن با هدف آزاد سازی حریم رودخانه ها از سوی مسوولان نهادهای ذیربط بویژه شهرداران در حوزه شهری و بخشداران در حوزه روستایی از دیگر مشخصات این طرح است که باید برای اجرای آن بموقع اقدام شود.

آمارهای موجود نشان می دهد که به طور میانگین هر دو سال یک بار مازندران شاهد بروز بلایای طبیعی و غیرطبیعی از جمله جریان های سیل خانمان برانداز است که درپی آن خسارت های جبران ناپذیری به بخش های مختلف وارد می شود.

ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه ها ، تغییر بی رویه کاربری زمین های کشاورزی ، تخریب عرصه های منابع طبیعی و تجاوز به عرصه های جنگلی ، کم توجهی و رعایت نکردن اصول مهندسی رودخانه ها از علت های اساسی وقوع سیل و سیلاب در مازندران بوده که از سوی کارشناسنان نهادهای ذیربط اعلام شده است.

{jcomments off}