سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

همایش بین المللی بزرگداشت ناصر کبیر با تاکید بر لزوم حفظ وحدت مسلمانان پایان یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

همایش بین المللی بزرگداشت ناصر کبیر با تاکید بر لزوم حفظ وحدت مسلمانان پایان یافت

به گزارش ایرنا، در بیانیه پایانی این همایش ضمن تاکید بر حفظ وحدت مسلمانان و مبارزه با نظام سلطه و استکبار ،دخالت های قدرت های جهانی در امور مسلمانان محکوم شده است .

در بیانیه گفته شده است که ضمن استقبال از جریان پرشور بیداری اسلامی، توجه به منویات ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله) در جهت عدم انحراف از اصول اسلام ناب محمدی در این مسیر مورد تأکید قرار می گیرد .

بیانیه متذکر می شود که ضمن محکومیت جریانات تکفیری ،اقدامات ترویستی کور و وحشیانه این گروه را در کشورهای یمن، لبنان، عراق، پاکستان و بحرین محکوم می شود .

در این بیانیه همچنین دخالت های استکبار جهانی در امور جهان اسلام محکوم شده و هوشیاری بیشتر سران کشورها ، علما و نخبگان مسلمان در برابر مداخلات ظالمانه استکبار تقاضا شده است .

در بیانیه گفته شده است که در این همایش بر نقش فقها و علما و مبلغانِ مجاهد در تبیین و ترویج و تحقق معارف اهل بیت(علیهم السلام) از گذشته تا حال، تأکید شد و از مجاهدت های آنها در این طریق نورانی بویژه ناصرکبیر (اطروش) تجلیل بعمل آمد .

در این بیانیه بر نقش بقاع و عتبات متبرکه به عنوان قطب های فرهنگی در احیای فرهنگ و صیانت از هویت اسلامی تأکید شد و نادیده گرفتن این نقش و تخریب و توهین به این اماکن محکوم شده است .

بنا بر این بیانیه در همایش ناصر کبیر (اطروش ) از زمامدارانِ دینی عدالت گستر و تمدن ساز و مجاهدانِ عرصه دفاع از دین و عدالت و مبارزان با منحرفان و ستمگران تجلیل شد و بر گسترش این شیوه حکومت داری و مجاهدت ها که از سیره امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(علیه السلام) و آموزه های نهج البلاغه و نیز سیره درخشان امام زین العابدین علیه السلام و تعالیم گرانسنگ صحیفه سجادیه نشأت می گیرد، تأکید شد .

بیانیه این همایش بر تاریخ و تمدن اسلامی در جهان اسلام به عنوان سدی در برابر فرهنگ های غیر اصیل و بیگانه با تعالیم انسان ساز اهل بیت(علیهم السلام)، توجه ویژه کرده و بر ترویج و گسترش آن تأکید می کند .

بیانیه در راستای زمینه سازی جهت وحدت میان پیروان اهل بیت(علیهم السلام) و هم اندیشی میان علما، بر تداوم ارتباط، نشست ها و همایش های مشترک میان اندیشمندان و علمای کشورهای اسلامی بویژه ایران و یمن تأکید کرده است .

در بیانه گفته شده است : با اذعان به اینکه دنیای امروز بیش از هر زمان دیگری تشنه معنویت و معارف انسان ساز اسلامی است، بر گسترش آموزه های اهل بیت(علیهم السلام) و بویژه معارف نورانی نهج البلاغه و صحیفه سجادیه تأکید می شود .

در این بیانیه همچنین آمده است در ایام مبارک میلاد پیامبر رحمت(صلی الله علیه و آله) و امام جعفر صادق (علیه السلام) و هفته وحدت، بر تقویت وحدت امت اسلامی و مبارزه با عوامل تفرقه و اختلاف تأکید می شود .

همایش بین المللی ناصر کبیر(اطروش) روز سه شنبه با پخش پیام صوتی تصویری آیت الله جوادی آملی در محمودآباد آغاز شد .

در این همایش صاحب نظران و اندیشمندانی از ایران و چند کشوراسلامی به بیان نظرات و دیدگاههای خود در باره شخصیت این عالم و حاکم بزرگ مسلمان پرداختند.

ˈ ابومحمد حسن ابن علی اطروش ˈ ملقب به ˈ ناصرالحق ˈ و ناصر الکبیر از عالمان برجسته شیعه و موسس حکومت شیعی در مازندران بوده است.

این عالم بزرگ شیعی جد مادری سید مرتضی علم الهدی و سید رضی گردآورنده نهج البلاغه است