سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

هماهنگی طرح پزشک خانواده برای مسافران نوروزی مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

هماهنگی طرح پزشک خانواده برای مسافران نوروزی مازندران

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ،خدمات درمانی و بهداشتی مازندران گفت که تمامی هماهنگی های مورد نیاز انجام شده است تا اجرای طرح پزشک خانواده در استان مشکلی برای بهره گیری مسافران نوروزی از خدمات درمانی ایجاد نکند .

هماهنگی طرح پزشک خانواده برای مسافران نوروزی مازندران

علیرضا مردانشاهی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : تمامی مراکز درمانی که در تعطیلات نوروزی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهند در باره پذیرش مسافران نوروزی خارج از چارچوب طرح پزشک خانواده توجیه شده اند .
وی گفت که از زمان آغاز تعطیلات نوروزی و سفر گردشگران به مازندران تاکنون هیچ گزارشی دریافت نکرده ایم که نشان دهد طرح پزشک خانواده مسافران نوروزی را در گرفتن خدمات درمانی و بهداشتی دچار مشکل کرده باشد.
طرح پزشک خانواده از سال 91 به صورت پایلوت در مازندران و فارس به اجرا گذاشته شد.
در چارچوب این طرح تمامی شهروندان ساکن مازندران دارای پزشک خانواده هستند و در صورت مراجعه به پزشک منتخب خود و یا ممهور کردن دفترچه های بیمه به مهر پزشک خانواده می توانند از خدمات بیمه ای استفاده کنند .
آن دسته از شهروندان ساکن مازندران که تاکنون پزشک خانواده خود را انتخاب نکرده اند ، هزینه های درمان ، دارو و پاراکلینکی خود را به صورت آزاد پرداخت می کنند.
بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم اکنون بیش از 95 درصد جمعیت استان دارای پزشک خانواده هستند و بقیه نیز احتمالا محل زندگی خود را از مازندران به سایر نقاط کشور انتقال داده اند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : مسافران نوروزی خارج از طرح پزشک خانواده در استان ویزیت شده و خدمات درمانی و بهداشتی دریافت می کنند و هماهنگی های لازم میان سازمان های بیمه گر و دستگاههای ارائه دهنده خدمات درمانی انجام شده است .
وی افزود : بر این اساس ، دفترچه های بیمه میهمانان نوروزی در تمامی مراکز درمانی و دارویی پذیرفته می شود و تنها ممکن است نشانی شهر محل سکونت از آنان پرسیده شود .
جانشین کمیته خدمات بهداشتی ، سلامت و محیط زیست ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران همچنین از برنامه ریزی برای ارائه خدمات مطلوب درمانی به مسافران در تعطیلات نوروزی خبر داد و گفت : علاوه بر این که تمامی بیمارستان های استان در تعطیلات فعالیند ، 50 درصد مراکز بهداشتی و 25 درصد مراکز درمانی خصوصی نیز در این مدت فعالیت دارند.
وی افزود : در تعطیلات نوروز 95 کمبودی از حیث حضور پزشک ، دارو و ارائه خدمات تشخیصی در استان مازندران وجود ندارد .
بر اساس آمارهای رسمی هم اکنون 34 بیمارستان اعم از دولتی ، خصوصی ، زیر پوشش تامین اجتماعی و یا وابسته دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از چهار هزار تخت مصوب در مازندران فعالیت دارد.
استان مازندران نوروز سال گذشته میزبان بیش از دو میلیون مسافر بود و پیش بینی شده است که امسال 20 درصد به این تعداد اضافه شود.