جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

هزار و 800 گونه از گیاهان موجود در ایران قابلیت درمانی دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

هزار و 800 گونه از گیاهان موجود در ایران قابلیت درمانی دارند

به گزارش خبرنگار ایرنا ˈمحمود خدادوستˈ روز چهارشنبه در همایش ملی گیاهان دارویی که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت اله آملی آمل برگزارشد افزود: در حال حاضر فقط حدود 100تا 200گونه گیاهان دارویی در ایران برای مصارف دارویی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد .

وی افزود: سطح زیر کشت گیاهان دارویی به طور دقیق مشخص نیست اما پراکندگی و تنوع کشت آن در همه جای ایران مشاهده می شود.

معاون طب سنتی وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سهم صادرات سالانه گیاهان دارویی را کمتر از یکهزار تن اعلام کرد .

خدادوست ادامه داد : گردش مالی سالانه گیاهان دارویی در برخی کشورهای تولیدکننده این محصول حدود 114میلیارد دلار است که این رقم در ایران کمتر از 50میلیون دلار در سال است که بخش زیادی از آن به صورت خام و فرآوری نشده صادر می شود.

وی گونه هایی دارویی مانند ˈ زعفران، آویشن، باریچه، بوماداران، گزنه، گلپر، گشنیز، گل راعی،شیرین بیان،کتیرا، اسطوخودوس وبادرنجبویهˈ را از مهمترین و پرمصرف ترین گونه های دارویی در کشور دانست .

معاون طب سنتی وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: روند گیاه درمانی در کشور سنتی و غیربهداشتی است و فقط در عطاری ها به دست متقاضیان عرضه می شود.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی از حدود 30 سال قبل توسعه طب سنتی را مورد توجه قرار داده و در ایران نیز از سال 86 رشته طب سنتی به عنوان یک رشته تخصصی در فهرست رشته های دانشگاهی قرار گرفت .

خدادوست همچنین از اجرای طرح ملی استفاده از داروهای گیاهی در کشور خبر داد و گفت: در چشم انداز برنامه پنجم توسعه کشور ، سطح زیرکشت گیاهان دارویی باید به حدود 500هزار هکتار افزایش یابد و ایران در افزایش صادرات وفرآوری گیاهان دارویی در سطح اول کشورهای منطقه قرار گیرد.

وی اتخاذ سیاستها و راهکارهای مناسب و شناخت واقع گرایانه و بکارگیری روش های علمی در تولید، فرآوری وصادرات گیاهان دارویی در کشور را ضروری خواند .