سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

هادیان زندگی - نمایش محتوای صدا

 

 

هادیان زندگی

تهیه کننده : سید مجید محمدی 

نویسنده : سید مجید محمدی 

صدابرداران: شهرام حق شناس ، سامی یوسفی ، علیرضا میرقربان نژاد ، احمد حسن نژاد ، خانم رقیه محسن تبار

 

 

هادیان زندگی عنوان برنامه ایست ویژه امر به معروف و نهی ازمنکر به تهیه کنندگی سید مجید محمدی از رادیو مازندران پخش می شود .

امربه معروف ونهی ازمنکر، یعنی نگران سرنوشت دیگران ودراندیشه خوشبختی مردمان بودن. اسلام،آیین دیگرگرایی است وهرگز بی تفاوتی پیروان خودرا درباره گرفتاریهای دیگران روا ندانسته است وامربه معروف ونهی ازمنکر،یکی ازنمونه های والای دیگرگرایی است. ازنگاه آموزه های دینی،بالاترین نمونه دوستی ومهرورزی،به شکل امربه معروف ونهی ازمنکرنمود می یابد. حضرت علی علیه السلام درسخنی زیبا دراین باره میفرماید: «بهترین برادرانت کسی است که تو را به راه  هدایت راهنمایی کند،پرهیزکاری را برایت وفراهم آورد وتورا ازپیروی خواهش های نفسانی بازدارد.» نیزفرمود: «بایددوست ترین انسانها نزدتوکسی باشدکه تورا به سوی بالیدن وبزرگ شدن راهنمایی کند وعیب هایت را به تو گوشزدکند » . درقرآن کریم دراین باره میخوانیم: «أَتَأْمُرُونَ الْنَّاسَ بِالْبِرِّ و َتَنْسَوْنَ أَنْفُسَکُمْ »؛آیا مردمان را به نیکویی فرا میخوانید وخود را فراموش می کنید .»    (بقره: 44) وهمچنین می خوانیم: «ای مؤمنان! چرا چیزی میگوییدکه انجام نمی دهید. » خداوند از این که چیزی را بگوییدکه انجام نمی دهید، بیزار است. » (صف: 2 و 3).
پروین اعتصامی چه زیبا دراین باره سروده است : ای آنکه راستی به من آموزی     خود در ره کج از چه نهی پا را
با این مقدمه قرار است در خصوص اهمیت امر به معروف و نهی از منکر، تأثیر آن برسلامت فرد واجتماع و شرایط انجام آنـ که سبب می شود این دو واجب مهم به درستی صورت پذیرد ـبحث کنیم. .از یاد نبریم که اهمیت امر به معروف ونهی ازمنکر تا آنجاست که برای زنده کردن آن ،قیام خونینی چون قیام عاشورا پدید آمده است.از آنجایی که قشر جوان جامعه از مخاطبان اصلی و تاثیر گذار رسانه هستند تولید این برنامه ها با چنین رویکردی از حساسیت ودقت نظر بالایی برخوردار است.طرح موارد متناسب با سن و سال و دغدغه ها و نیاز های افراد جامعه  ارتباطی مستقیم دارد با اهداف رسانه ی ملی که همان امید و آگاهی بخشی ست.از سویی باگسترده شدن روز افزون شبکه های اجتماعی و رقابت شدید رسانه ای در حوزه های گوناگون برای جذب مخاطب  به ویژه مخاطبان جوان که از اثر بخشی بالایی در حوزه های اجتماعی برخوردارند ،رسانه ی ملی و به تبع آن رادیو در صدد تولید برنامه های با محتوا، جذاب و  اخلاق مداراست.برنامه ی هادیان زندگی مجله ای رادیویی ست که با موضوعاتی مشخص به جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ایرانی – اسلامی میپردازد.

آیتمهای برنامه : 

متن برنامه ، گزارش های موضوعی، کارشناس برنامه،وله ها و ... .

سال تولید: 1397


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو