سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

نگاه ارزشی به آیین های سنتی و محلی موجب ماندگاری فرهنگ بومی می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

نگاه ارزشی به آیین های سنتی و محلی موجب ماندگاری فرهنگ بومی می شود

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام ˈعباسعلی ابراهیمیˈ شامگاه چهارشنبه در جشن سنتی و بومی ˈ تیر ماه سیزده شو ˈ یا ˈ جشن تیرگان ˈ همزمان با گرامیداشت روز ملی مازندران درمجتمع فرهنگی وهنری ولی عصر (عج) آمل افزود: سنتهای محلی و ملی در راستای تقویت فرهنگ بومی ارزشمند هستند.

وی اضافه کرد: همه مسوولان با نیت دلسوزانه در کنار دستگاه های متولی فرهنگی باید برای احیای سنت ها وآیین های فراموش شده مازندران تلاش کنند.

وی ادامه داد: هماهنگی و انسجام در عملی کردن برنامه ها به دور از شعار می تواند به تحقق این اهداف کمک کند.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی مازندران بیان داشت: در ایران اسلامی وقتی از تاریخ صحبتی به میان می آید، همگان از شیراز و اصفهان نام می برند، اما غافل از اینکه وجود بعضی از شهرهای مازندران با قدمت چندین هزار ساله ناشناخته هستند که تاریخ آنان ارزشمند است.

حجت الاسلام ابراهیمی اضافه کرد: درمازندران برای معرفی تولیدات صنعتی هزینه های زیادی می شود، اما برای برگزاری همایش ،معرفی واحیای آیین های سنتی وبومی، بزرگان ومشاهیر استان، گام های موثری گرفته نشده است.

وی به وجود علما ومشاهیر مازندران اشاره کرد و ادامه داد: برگزاری این همایش ها ادای دین به جامعه است که نشان می دهد این استان ریشه گرانبهایی دارد که باید حفظ و به نسل های آینده منتقل شود.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی مازندران به اهمیت احیای خرده فرهنگ های محلی اشاره کرد و گفت: خرده فرهنگ ها وآیین هایی با ارزشی در مازندران وجود دارد که باید از سوی علاقمندان به فرهنگ های بومی ومحلی مورد توجه و احیا شود.