سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

نووری - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نووری

Loading the player...

تهیه کننده:مریم رزاقی
راویان:منور محمدی-انبیا بابا زاده
تصویربردار:جواد رزاقی
تدوین:مرتضی علیزاده
نویسنده و گفتار متن:زهرا جهانی
گوینده متن:لیلا علیزاده
صدابردار:میثاق مدانلو
طراحی و ترکیب صدا:کتایون خشنود
مشاور تهیه:فاطمه عامریان
برناه ریز:فرزانه فتحی
دستیار تصویر:رومینا رزاقی
دستیار تهیه:زهرا جهانی-فاطمه احمد زاده
دستیار تدوین:هادی طالبی
گوینده تیتراژ:استاد بازی برون

نووری (نوبرانه)عنوان برنامه ای مستند ،به تهیه کنندگی مریم رزاقی است که با هدف شناساندن میوه ها و سبزیجات  جنگلی ،یکشنبه تا چهارشنبه ساعت  20:00 از سیمای مرکز مازندران به مدت 25 دقیقه پخش می شود.
مازندران سرزمین رودها و کوهها و جنگلهاست . سرزمین رویایی درختان  و گستره سحرآمیز میوه های جنگلی .
دیار مازندران را همگان با نماد دریا و جنگل می شناسند اما کمتر به دیگر قابلیتهای این استان زیبا ،  پرداخته شده است . و یکی از این حرفهای نگفته و زیبایی دیده نشده ، میوه های جنگلی است .
تابستان و پاییز و زمستان ، میوه های جنگلی مازندران ، میهمان نوبرانه  سبد میوه مازندرانی هاهستند  . درحالیکه ، سالهای پیشین ، میوه اجداد مازندرانی ما همین نعمات جنگلی بوده است اما امروزه این نعمات خداوندی به دلیل مدرنیزه شدن زندگی شهری و روستایی ،  سال به سال نوبرانه تر می شوند تاکم کم از یادها برود.
در این میان آنچه که باید بدان توجه کرد اقتصاد دهقانی مردم مازندران در فرآوری این میوه هاو سبزیجات  جنگلی و تاثیرآن در اقتصاد خانوارهای روستاییست که بهره بردار ، مازاد  محصولات  جنگلی را بعد از فرآوری با ارزش افزوده متناسب به بازار، عرضه می کند . و با تولیدات جنگلی  و تبلیغ آن در بازارهای محلی ، علاوه بر کمک اقتصادی به خانواده خود  ، مانع از فراموشی این نعمات می شود .
درسالهای اخیر با آگاهی هایی که مردم در خصوص غذاهای آماده و فرآوری ماشینی میوه ها و مواد غذایی یافته اند فرآوری ارگانیک میوه های جنگلی که ازسوی زنان روستایی انجام می شود مورد توجه عموم قرار گرفته است . این برنامه سعی دارد با حضوردر مناطق طبیعی و جنگلهاو حیات وحش وتهیه عکس از  میوه ها و سبزیجات  جنگلی را  مانند  تمشتون tameshtun ، تلکا  telka، قرمزه سه ghermeze se، ، اناریژه enarije، زولنگzuleng  و ...را  معرفی کرده وبه  چگونگی  فرآوری ارگانیک  این میوه ها وسبزیجات  پرداخته  و تاثیر گذاری این فرآورده ها را در سبد غذایی مردم و اقتصاد خانوارهای روستایی بررسی کند .
کنکاش در پیشینه میوه ها و سبزیجات  جنگلی و کارکرد آن در زندگی روزمره مردم مازندران دیروز و امروز و بررسی خواص درمانی و ترکیبات شیمیایی از جمله مواردی است که می توان  با شناساندن آن ، قدمت این سرزمین کهن را یادآورشده و باردیگر به منش وروش زندگی پیشنیان پی برد.
همچنین در این برنامه سعی شده  نقش اقتصادی این محصولات  را با توجه به فرآوری آن که درخطر فراموشی است بررسی کرده و نقش تولیدات بومی را در اقتصاد خانواده های روستایی مورد واکاوی قرار دهد .

سال تولید: 1394