سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

نواقص فنی قطعه چهارم آزاد راه تهران - شمال برطرف می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

نواقص فنی قطعه چهارم آزاد راه تهران - شمال برطرف می شود

ˈقاسم احمدی لاشکی ˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : برای رفع نواقص فنی این قطعه پیگیری های لازم با مسوولان نهادهای ذیربط بویژه معاون وزیر راه و شهرسازی صورت گرفت و بنااست تا پایان سال جاری این اشکالات برطرف شود.

وی با انتقاد ازپیمانکاراین طرح از انجام ندادن به تعهداتش ، اظهارداشت : پیمانکارمتعهد شده بود علاوه بررفع نقاط حادثه خیزاین محورارتباطی نسبت به پرداخت غرامت ناشی از خسارات وارده به تاسیسات زیربنایی و واحدهای مسکونی روستاییان حاشیه این قطعه اقدام کند که متاسفانه تاکنون اقدامی نکرده است.

وی وجود دو نقطه رانشی ، غیراستاندارد بودن پل انتهایی این مسیر ارتباطی منتهی به تنکابن و مطلوب نبودن عملیات روکش آسفالت برخی از قسمت های این محور را از جمله اشکلات این مسیر برشمرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی واگذاری این قطعه به حوزه راهداری اداره کل و راه و شهرسازی استان مازندران را منوط به عمل کردن پیمانکاربه تعهداتش دانست و گفت : اکنون تا زمان رفع اشکلات فنی و پیشگیری از وقوع تصادفات با همکاری مسوولان ، قسمت حادثه خیز این مسیر آزاد راه یعنی پل منتهی به تنکابن نیزبسته شده است.

احمدی همچنین از درنظرگرفتن حدود 139 میلیون یورو و هزار میلیارد ریال اعتبار برای ادامه عملیات ساخت آزاد راه تهران - شمال در لایحه بودجه سال 93 خبرداد واظهارداشت : با تخصیص این اعتبار و صرف آن پیش بینی می شود که تا یکسال آینده قطعه یک این آزاد راه یعنی مسیر کن تا شهرستانک به بهره برداری برسد.

وی در مورد قطعات دوم و سوم این آزاد راه هم گفت : ساخت این قطعات نیز بستگی به تخصیص اعتبارات دارد و امیدوارم که با همکاری پیمانکاران چینی و مشارکت همه جانبه مسوولان دراین دولت شاهد بهره برداری کامل آزاد راه در چهارسال آینده باشیم .

قطعه چهارم آزاد راه تهران - شمال به طول حدود 21 کیلومتر (مرزن آباد - چالوس ) در ماه فروردین امسال با اعتباری بالغ بر 230 میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

آزاد راه تهران - شمال با تقسیم بندی چهار منطقه حدود 121 کیلومتر طول دارد که حدود 70 کیلومتر آن در استان مازندران و بقیه آن در حوزه استحفاظی استان البرز واقع شده است.

محور ارتباطی کنونی چالوس - کرج (کندوان) 200 کیلومتر طول دارد که این مسیر با بهره برداری آزاد راه تهران - شمال به 121 کیلومتر و زمان مسافت از 5/4 ساعت کنونی به 5/1 ساعت کاهش خواهد یافت.

اکنون عملیات ساخت این آزاد راه از غرب تهران یعنی تقاطع بزرگراه همت شروع شده و با گذر از منطقه کن، سولقان، شهرستانک، گچسر و مرزن آباد به کمربندی چالوس ـ تنکابن متصل می شود.

در 121 کیلومتر آزاد راه تهران - شمال باید 79 پل بزرگ با مجموع 11 هزار و 933 متر دهانه و 148 دستگاه تونل با مجموع 88 هزار و 510 متر در دو مسیر رفت و برگشت ساخته شود.