جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

نمایشگاه هنر مفهومی و تصویرسازی در نوشهر برپا می‎شود - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایشگاه هنر مفهومی و تصویرسازی در نوشهر برپا می‎شود

به گزارش خبرگزاری فارس از نوشهر، به همت موسسه مردم‌نهاد فرهنگی هنری نیما یوشیج و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون بسیج هنرمندان نوشهر، نمایشگاه هنر مفهومی و تصویرسازی با عنوان «مجمعی کردند مرغان جهان» از آثار الهام نوری هنرمند جوان نوشهری از روز دوشنبه هفتم تا پنج‌شنبه 15 مهرماه 93 از ساعت17 تا 19 در گالری مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر برگزار می‌شود.

الهام نوری عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی هنری نیما یوشیج، کارشناس و مدرس هنرهای تجسمی، گرافیست، عکاس، طراح لباس و گریم در تئاتر از هنرمندان فعال و خلاق نوشهری است.

این هنرمند نوشهری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نوشهر درباره برگزاری این نمایشگاه گفت: مرغان و پرندگان از دیرباز در زندگی بشر دارای ارزش و مفاهیم و رموز مختلف بوده‌اند و در این نمایشگاه تکیه و تمرکز بنده بر این مرغان و پرندگان بوده که از دوران کودکی تا به امروز به اشکال و معانی گوناگون از دغدغه‌های پیوسته و مستمر اینجانب محسوب می‌شدند.

وی افزود: سیمرغ برجسته‌ترین نمونه پرنده نمادین در فرهنگ و هنر ایرانی است و جایگاه نمادین پرندگان به سیمرغ منحصر نمی‌شود بلکه در منطق‌الطیر عطار به خوبی صفات و شخصیت‌های متفاوتی را که هر پرنده نمادی از آن بوده بیان شده است.

الهام نوری بیان داشت: در واقع هر مرغ به عنوان نماد دسته خاصی از انسان‌ها تصویر می‌شود و حضور نمادین مرغان در ادبیات عرفانی ما نیز جلوه‌ای از کوشش هنرمندانه است.

وی اظهار داشت: در هنر مفهومی Conceptual art مفهوم یا ایده موجود در اثر بر زیبایی‌شناسی معمول و مواد به‌کار رفته برای خلق آن اولویت دارد.

این هنرمند نوشهری با اشاره به اینکه در اجرای این نمایشگاه مفهومی از شیوه‌های چیدمان (Installation)، مینی‌مالیسم (Minimalism)، هنر اجرایی (Performance Art)، هنر روایتی (Narrative Art)، هنر و زبان (Art And Language)، هنر ویدیو (Video Art)، هنر بدن (Body Art)، هنر اتفاقی (Happening Art)، هنر فرایندی (Process Art) و... استفاده شده است، گفت: در این نمایشگاه، مجلس نقالی «مجمعی کردند مرغان جهان» در احوالات عطار به قلم میثم زندی و با نقل پژمان حسینی برگزار می‌شود.