سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

نماز جمعه جایگاه ولایت و رهبری است - نمایش محتوای خبر

 

 

نماز جمعه جایگاه ولایت و رهبری است

امام جمعه شهرستان نور گفت: تریبون نماز جمعه تریبون نظام و رهبری است و تریبون دولت، یا جناح و حزب نیست.

نماز جمعه جایگاه ولایت و رهبری است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نور، حجت‌الاسلام سیدمهدی امیری‌ارجمند در خطبه‌های نماز جمعه در مصلای الغدیر این شهرستان با توصیه به تقوای الهی در سلسله مباحث عفاف و حجاب، اظهار کرد: در آیات سوره احزاب به زنان پیامبر امر شد تا به جزء در زمان ضرورت از خانه خارج نشوند و این امر به همه زنان مومنه تسری دارد که بی‌دلیل در انظار عمومی حاضر نشوند و در خانه بمانند.

وی افزود: این اعمال نیت پیشگیرانه دارد، اگر زنان رعایت کنند و تنها به ضرورت از خانه خارج شوند هم سلامت جسم و هم سلامت روح دارند، اگر زمان و ضرورت اقتضا بکند، موضوع جهاد و کار باشد خروج از خانه منعی ندارد ولی زنان درون خانه هم مشغول جهاد هستند.

امام جمعه شهرستان نور تصریح کرد: در برخی جوامع امروز هم مانند دوران جاهلیت زنان را کالا محسوب می‌کنند و برای فروش بیشتر کالای خود از تصاویر مبتذل زنان استفاده می‌کنند در صورتی که در اسلام زن احترام دارد و گاهی از مرد هم بالاتر است زیرا از دامن زن، مرد به معراج می‌رود.

امیری‌ارجمند به پنجم مرداد سالروز اقامه نخستین نماز جمعه به امامت مرحوم طالقانی پس از پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: اکنون قریب به 900 تریبون نماز جمعه در سراسر کشور، دین، اخلاق، سیاست و بصیرت را تبیین می‌کنند.

خطیب جمعه شهرستان نور خاطرنشان کرد: نماز جمعه جایگاه ولایت و رهبری است و ائمه جمعه منتسب به ولایت و نظام هستند و باید حرف نظام را بزنند، تریبون نماز جمعه در اختیار دولت نیست و نباید هم این انتظار باشد ولی در زمان خود باید از دولت حمایت کنند زیرا تریبون نماز جمعه حلقه اتصال مردم و دولت و نظام است و انتظارات و مطالبات طرفین در این تریبون مطرح می‌شود.

وی تصریح کرد: از جمله وظایف امام جمعه زنده نگه داشتن روحیه انقلابی مردم است که سبب شد انقلاب تداوم یافته و مردم ما شجاع‌تر و انقلابی‌تر از گذشته شدند.

امام جمعه شهرستان نور تبیین مطالبات رهبر معظم انقلاب در عرصه‌های مختلف و بسط و گسترش خطوط کلی و سیاست‌های کلان ایشان و تبیین آن را از دیگر وظایف ائمه جمعه عنوان کرد.

امیری‌ارجمند 25 شوال سالروز شهادت امام صادق (ع) را تسلیت گفت و افزود: امام صادق (ع) نهضت علمی به راه انداختند و چندین هزار شاگرد تربیت کردند و دین اسلام و شیعه را از مظلومیت درآورد و سبب گسترش و عزت شیعه در جهان شد و ما با عزاداری و دسته‌روی در عزای ائمه اطهار زینتی برای امامان هستیم.

خطیب جمعه شهرستان نور به شهادت شیخ فضل‌الله نوری اشاره و اظهار کرد: شیخ شهید بنیان‌گذار مشروطه در ایران بود ولی به محض اینکه متوجه انحراف در اصل موضوع شد، مشروطه مشروعه را مطرح و پیگیری کرد و در راه اسلام و دین به شهادت رسید.

وی گفت: شیخ فضل‌الله نوری افتخار اسلام و شیعه بوده و نیاز است شخصیت این عالم بزرگ و مبارز شیعه برای مردم تبیین شود.

رئیس ستاد نماز جمعه شهرستان نور نیز در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه امروز به مناسبت پنجم مرداد سالروز نخستین اقامه نماز جمعه، گزارشی از عملکرد این ستاد، سابقه برگزاری نماز جمعه در این شهرستان و روند احداث مصلی اعلام و اظهار کرد: ستاد نماز جمعه دارای اعضایی است که براساس چارت تشکیلاتی و تائید شورای سیاستگذاری مشغول فعالیت هستند و ریالی هم دریافت نمی‌کنند بلکه فی‌سبیل‌الله و برای توشه آخرت خود کار می‌کنند.

خسرو سالاری ضمن قدردانی از پیشکسوتان ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان، یادی از درگذشتگان این ستاد و نمازگزاران جمعه کرد و افزود: اگرچه این افراد در بین ما نیستند اما تلاش‌هایشان سبب تقویت جایگاه و تداوم نماز جمعه شد و امروز شاهد برگزاری نماز جمعه با کیفیت‌تر و مکانی به مراتب مطلوب‌تر هستیم.

وی در پایان ضمن معرفی اعضای ستاد نماز جمعه و قدردانی از تلاش آنان، از مسؤولان خواست تا در نماز جمعه حضوری پررنگ‌تر داشته باشند.