جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

نقش علمای مازندران در قیام 15 خرداد بی‌بدیل بود - نمایش محتوای خبر

 

 

نقش علمای مازندران در قیام 15 خرداد بی‌بدیل بود

به گزارش خبرگزاری فارس از بابل، حجت‌الاسلام حسن روحانی پیش از ظهر امروز در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) اظهار داشت: واقعه 15 خرداد به عنوان طلیعه انقلاب اسلامی سرآغاز حرکتی است که شروع آن متفاوت با حرکت‌های دیگر همانند جریان ملی شدن صنعت نفت و حادثه 17 خرداد در کشور است.

وی با اشاره به اینکه ریشه قیام 15 خرداد استقرار حکومت اسلامی بود، افزود: حکومت اسلامی امری بود که امام در حرکت انقلاب راه نجات این کشور را اضمحلال نظام سلطنت و حاکمیت نظام اسلامی و حکومت اسلامی می‌دانست.

روحانی بیان داشت: فریادهایی که در آن زمان درباره نابسامانی‌های موجود که ناشی از وابستگی کشور به استکبار به ویژه استکبار نو ظهور آمریکا داشت و حاکمیت صهیونیزم که به تدریج می‌رفت به عنوان یک دولت در کشور به رسمیت شناخته شود، امام را بر آن داشت تا قیام کند.

امام جمعه بابل با اشاره به اینکه امام ریشه این خیانت‌ها و صحنه‌های تاسف‌بار را نظام سلطنت می‌دانست، تصریح کرد: اعلام خطرات و هشدارهای امام در آن زمان که با فریادهای بلند انجام می‌شد، زنگ خطر را نواخت و همه مردم را متوجه اموری کرد که در آن زمان سابقه نداشت.

روحانی با تاکید بر اینکه امام در انجام امور به نیروهایی تکیه کرد که حضور این نیروها در گذشته سابقه نداشت و تکیه ایشان بر نیروهای خالص دینی بود، خاطرنشان کرد: امام از دسته‌بندی هیئت‌ها بهره‌مند شد و جریان را به سمت و سوی نظام اسلامی هدایت کرد.

این مسئول اذعان داشت: جریان قیام 15 خرداد آنچنان قدرتمندانه حرکت کرد که نظام سلطنت را ریشه‌کن کرده و زمینه‌ساز پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 شد.

روحانی نقش مردم به ویژه علمای مازندران را در قیام 15 خرداد بی‌بدیل برشمرد و بیان داشت: بخش عظیمی از علما از جمله علمای شاخص مازندران با امضای اعلامیه‌ها در دفاع از امام، وابستگی خود را به امام اعلام کردند.

وی عنوان داشت: مرحوم آیت‌الله هادی روحانی در دفاع از حضرت امام(ره) از قم به مازندران و بابل آمد و در مدرسه صدر و خاتم‌الانبیای بابل مستقر شد و در معابر، مجالس و محافل با برشمردن اهداف حضرت امام در قیام 15 خرداد تلاش کرد تا این قیام را به نتیجه برساند.