سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

نظر کارشناسی پزشکی قانونی در اجرای صدور رای راهگشا است - نمایش محتوای خبر

 

 

نظر کارشناسی پزشکی قانونی در اجرای صدور رای راهگشا است

به گزارش امروز ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان مازندران، حجت الاسلام ' اسدالله جعفری ' در سمینار قصور پزشکی از دیدگاه حقوقی که با همکاری سازمان نظام پزشکی شهرستان ساری در سالن کنفرانس بیمارستان بوعلی سینا این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: انسان موجودی مسئولیت پذیر و با تعهد است و خداوند روح و جسم را به عنوان مولفه رشد انسان قرار داده است و بهترین نگاه به مقوله پزشکی نگاه شریعت و اسلام است و وظایف حکیم به خوبی در مسائل پزشکی مشخص شده است.

وی در ادامه به اقدامات انجام شده به تحول علم پزشکی در کشور اشاره کرد و با ابراز خرسندی از اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور خاطرنشان کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت استراتژی نظام جمهوری اسلامی بود و جامعه پزشکی در اجرای این طرح، نقش اساسی دارند و سازمان نظام پزشکی نیز در این امر وظیفه دو سویه دارد.

جعفری افزود: نظام پزشکی در حفظ کرامت پزشک و نیز جلوگیری از قصور پزشکی نقش اثرگذاری دارد و باید تلاش کند که در اظهارنظرهای کارشناسانه در ارتباط با قصور پزشکان حق و عدالت را مدنظر قرار دهد و از این رو ارتباط مناسبی بین نظام پزشکی و دادگستری وجود دارد.

وی با بیان این که پزشکی علم تعهد در قبال انسان است، خاطرنشان کرد: کسی که شغل شریف پزشکی را قبول می کند در حقیقت مسئولیت حفظ جان انسان ها را برعهده می گیرد و نگاه شغل محور به این حرفه باید برداشته شود.

دادستان مرکز استان مازندران در ادامه به نقش اثرگذار پزشکی قانونی و نظام پزشکی در رسیدگی به پرونده های پزشکی، بیان داشت: دقت نظر در این حوزه به اجرای عدالت کمک بسیار زیادی می کند به این دلیل که قاضی پس از اعلام نظر کارشناس پزشکی قانونی و نظام پزشکی، رای صادر می کند.

دادستان مرکز استان مازندران در ادامه با اعلام این که در نظام قضایی و برای اجرای عدالت دادسراهای انتظامی نظام پزشکی و هیئت های بدوی در این زمینه حضور دارند، بیان داشت: همه تلاش های دادگستری و نظام پزشکی و پزشکی قانونی برای اجرای صحیح عدالت است و در این زمینه همکاری مناسبی بین این ارگان ها وجود دارد.

{jcomments off}