جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

نظام تعلیم و تربیت مبتنی بر معیار اسلامی است - نمایش محتوای خبر

 

 

نظام تعلیم و تربیت مبتنی بر معیار اسلامی است

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی قاسمی بعد از ظهر  دوشنبه در آئین تکریم و معارفه مدیران کل آموزش و پرورش مازندران، اظهارداشت: برای تحقق ارتقای کیفیت اموزش و پرورش و سند تحول باید برنامه ریزی صحیح در این زمینه ارائه شود.

وی با بیان اینکه باید مدل جدید مدیریت را طراحی کرد و غیر آن در جا زدن است، افزود: به ناچار باید سیاست را تغییر داد و مدیریت هوشمند طراحی کرد.

این مسئول مهترین مسئله در مدیریت آموزش و پرورش، ارتقا همه جانبه منزلت معلمان است، اذعان داشت: باید به عنصر تعلیم و تربیت معلم برای پیشبرد تحول توجه شود.

قاسمی به انسجام درونی و ایجاد اتحاد و هم افزایی درون سیستم، اشاره کرد و  گفت: امروز از انسجام خوب و ارتباط متقابل بین معلمان و مدیران برخوردار نیستیم.

وی بیان کرد: آموزش و پرورش با یک اعتماد فی ما بین، انسجام درونی و بر اساس روابط اساسی، صحیح و انسانی رشد می یابد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به پرهیز از انتقام و لجاجت، اذعان کرد: حاکمیت قانون گرایی، ایجاد عدالت، انتصاب شایسته و توجه و نگاه کارشناسانه به سیستم آموزش  و پرورش می تواند ایجاد انسجام درونی کند.

قاسمی به اصل مشارکت پذیری و مشارکت جویی اشاره کرد و افزود: مشارکت دادن در درون سیستم، مشارکت دانش آموزان، معلمان، فرهیختگان و بازنشستگان و این سرمایه های بزرگ انسانی باید توجه ویژه شود.

وی به نهادینه کردن مدرسه محوری تاکید کرد و اظهارداشت: با مدرسه محوری راهیابی  به دنیای رقابت با آموزش و پرورش دنیا، استفاده درست از توانمندی های نیروی انسانی، ارائه خدمات با کیفیت در مدارس امکان پذیر است.

وی به اعمال مدیریت حرفه ای و شایسته سالاری ، ورود به جریانات سیاسی و عناصری که به لحاظ کردن اعمال سلیقه می کنند، اشاره و تصریح کرد: باید آموزش و پرورش را به سوی مسائل حرفه ای سوق دهیم و با توان و همیاری، این نهاد را به نقطه اوج آموزش و پرورش کشور برسانیم. 

استاندار مازندران با اشاره به فرمایشات امام راحل که دانشگاه مبدا تحول کشور است و مقدمه آن در دبستان و دبیرستان ها اتفاق می افتد، گفت: خوشبختانه در مازندران در زمینه آموزش و پرورش قدم های خوبی برداشته شده است.

ربیع فلاح جلودار به ایجاد تحول در بخش های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استان، اظهارداشت: باید برای ایجاد تحول، از سند بنیادین آموزش و پرورش که مبنای فعالیت آموزش و پرورش است، استفاده شود.

وی نیاز به زمینه های پژوهشی، فناوری، خلاقیت و نوآوری برای ایجاد تحول، اشاره کرد.

مقام عالی دولت در عرصه آموزش و پرورش به 4 رکن نظام آموزشی ، فضای آموزشی ، متون درسی و معلمان، اشاره کرد و افزود: معلمان بعنوان ستون فقرات آموزش و پرورش اند که باید نسبت به دغدغه ها و معیشت آنها توجه ویژه کرد.

فلاح به رعایت عدالت آموزشی و توزیع عادلانه امکانات در سطح استان به معلمان و آموزش و پرورش تاکید کرد.

وی بیان کرد: آموزش و پرورش بعنوان سرمایه اصلی و اساسی جامعه در کشور است که باید هزینه های آن بصورت زیر ساختی تلقی شود.

استاندار مازندران آموزش قانون و قانونمداری را یکی ديگر از انتظارات جدی از آموزش و پرورش اعلام كرد و افزود: آشنایی دانش آموزان با حقوق شهروندی و سبک زندگی با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری از دیگر انتظارات ماست.

فلاح احترام و تکریم دانش آموزان را بسيار مهم دانست و اذعان داشت: رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی فرمودند : اهانت به دانش آموزان،‌ اهانت به كل ملت ایران است، چرا كه دانش آموزان، فرزندان این مرز و بوم هستند.

وی از مدیر کل آموزش و پرورش خواستار نقش بانوان در عرصه های مختلف دستگاههای اجرایی شد.