جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

نظارت کافی در ساخت‌وسازهای بابلسر اعمال نمی‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

نظارت کافی در ساخت‌وسازهای بابلسر اعمال نمی‌شود

اسماعیل علیجان‌تبار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بابلسر اظهار داشت: در چند سال اخیر ساخت و سازها و بناهای مسکونی روستایی زیر چتر نظارتی کانون مهندسین(کانون کاردان‌ها) قرار گرفته و مقررات قانونی ساختمان اعمال می‌گردد.

وی به امر توجه به مقاوم‌سازی مسکن تاکید کرد و افزود: در این راستا نکته بسیار مهم و حائز اهمیت و حیاتی بحث نظارت است که مهندسین ذی‌ربط می‌باید بر اساس تعهداتی که به‌ عهده گرفته‌اند نظارت مستمر هنگام ساخت و ساز اعمال نمایند که اجرای این امر مغفول مانده و عملا نقشه ساختمانی و نظارت بر روی کاغذ انجام می‌شود.

رئیس شورای بخش مرکزی بابلسر با بیان اینکه باید روستاییان را تشویق به اخذ پروانه ساختمانی کنیم، تصریح کرد: کانون کاردان با پول هنگفتی که از روستاییان می‌گیرند مانع از این می‌شوند که روستاییان برای اخذ پروانه اقدام کنند این در حالی است که دهیاری برای اخذ هر پروانه متری 2 هزار تومان اما کانون کاردان متری 7 هزار و 600 تومان می‌گیرد که به مدیریت جدی‌تری در این زمینه نیاز است.

علیجان‌تبار یکی از مشکلات اساسی در ساخت‌وساز مسکن را نبود عوامل اجرایی برشمرد و افزود: به دلیل عدم نظارت و نبود عوامل اجرایی کارگران کار خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

وی تصریح کرد: چنانچه کارگری تخصص و مهارت لازم را نداشته باشد و کنترل نظارتی هم بر کار آنها صورت نگیرد نمی‌توان انتظار داشت ساخت و ساز با کیفیت باشد.

این مسئول اذعان داشت: نحوه نظارت باید به صورت دائمی و مستمر باشد تا با نظارت مهندسان ناظر مشکلات فنی و نقاط ضعف برطرف شود و کیفیت بالا در بطن و ساخت ساز ساختمان مورد توجه قرار گیرد نه زیبایی ظاهر.

رئیس شورای بخش مرکزی بابلسر با اشاره به اینکه ساخت و ساز کیفی در گرو تعهد طراحان، مجریان و ناظران به وظایف خود است، گفت: بیشتر مهندسان سازمان نظام مهندسی شاغل تمام وقت یا نیمه‌وقت دستگاه‌های دولتی یا شرکت‌های خصوصی هستند و نمی‌توانند به وظایف خود به‌درستی عمل کنند.

علیجان‌تبار با تاکید بر اینکه نیازمند ناظر مقیم در پروژه‌های ساختمانی هستیم، عنوان کرد: بحث تعهد و اخلاق حرفه‌ای در کشور مغفول مانده و به نظر می‌رسد که وزارت راه و شهرسازی باید نظارت عالیه خود را بر ساخت و سازها با دقت بیشتری اعمال شود.