جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

نشاء مکانیزه برنج در اراضی شالیزاری شهرستان بابل آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

نشاء مکانیزه برنج در اراضی شالیزاری شهرستان بابل آغاز شد

ˈمسعود غلامیˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آغاز نشاء مکانیزه برنج روز گذشته در روستای طغان از توابع مرکز جهاد کشاورزی ˈجلال ازرکˈ درسطح سه هکتار آغاز شده است.

وی بیان کرد: شهرستان بابل 47 هزار و 685 هکتار زمین به لحاظ سطح زیرکشت و تولید زیر کشت برنج دارد و نیز در بخش کشت برنج پرمحصول مقام اول را در استان مازندران به خود اختصاص داده است .

وی گفت: همچنین اولین نشاء سنتی برنج این شهرستان در سال زراعی جدید هفته گذشته از نوع رقم طارم محلی در روستای مرزبال انجام شد .

غلامی بیان کرد: یکی از راهکارهای موثر در کاهش هزینه تولید و افزایش درآمد کشاورزان و نیز کاهش صعوبت کار ، کشت مکانیزه برنج است و دراین زمینه براساس سیاست های سازمانی اقدام به تشویق و ترغیب کشاوران دراین امر مهم شد.

وی افزود: به طوریکه درسال قبل حدود هشت هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان با استفاده از ماشین نشاء کار ، نشاء کاری شده و امیدواریم امسال این سطح با 20 درصد افزایش به حدود 10 هزارهکتار برسد .

وی اظهار داشت : سهم بری نیروی کارگری در تولید برنج شهرستان بابل در سال 1390 حدود 56 درصد و سهم بری ماشین در این امر مهم حدود 12 درصد بوده و در سال 1391 سهم بری نیروی کار به 48 و درسال 1392 به 36 درصد رسیده است و به تناسب آن سهم بری ماشین در امر تولید برنج در شهرستان به ترتیب 24 و 32 درصد ارتقایافته است .

مدیر جهاد کشاورزی بابل بیان کرد: در سال جاری باتوجه به تسهیلات تخصیص یافته بیش از 45 میلیارد ریالی برای ماشین آلات کشاورزی امیدواریم درجه مکانیزاسیون در برنج افزایش خوبی داشته باشد .

غلامی گفت: برنامه مدیریت ، بهره وری بهینه از اراضی شالیزاری است که انتظار می رود سطحی حدود 24 هزار هکتار معادل 50 درصد اراضی به کشت دوم برنج و پرورش رتون قرار گیرد .