جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

نخستین کنگره بین‌المللی تاریخ محلی مازندران برگزار می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

نخستین کنگره بین‌المللی تاریخ محلی مازندران برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران، دلاور بزرگ‌نیا در جلسه هماهنگی برگزاری کنگره بین‌المللی تاریخ محلی مازندران، اظهار داشت: باید در تاریخ محلی به دنبال عناصری بگردیم تا به تاریخ ملی پیوند بخورد.

وی با بیان اینکه اول باید زبان ملی را تقویت کنیم و بعد به زبان محلی متمرکز شویم، افزود: دانش عمومی به‌ ویژه در زمینه تاریخ وجود دارد اما سهل و آسان بودن ظاهری موضوعات فرهنگی سبب می‌شود که هر کس خودش را در این حوزه‌ها صاحب‌نظر بداند.

این مسئول برگزاری همایش‌هایی نظیر نخستین کنگره بین‌المللی تاریخ محلی مازندران و پنجمین کنگره تاریخ محلی ایران را بهترین فرصت برای ایجاد جریان فرهنگی و افزایش سطح سلیقه مردم ارزیابی کرد و گفت: باید زمینه حضور مردم در این حرکت‌های فرهنگی با ایجاد برنامه‌های جنبی همچون نمایش‌های آیینی، بازارچه‌های صنایع دستی و مستندسازی آداب و رسوم مازنی فراهم شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران افزود: باید قدری در بررسی موضوعات از کلی‌گویی پرهیز کرده و بیشتر به جزییات بپردازیم.

وی با بیان اینکه حوزه باستان‌شناسی شمال کشور تقریبا صفر است و گمانه‌زنی‌هایی که تاکنون داشتیم فاقد استاندارد علمی بود، اظهار داشت: تمام عرصه‌ها و محوطه‌های تاریخی همچون گنجی مدفون است که می‌تواند به عنوان یک مطالبه جدی در کشور باشد تا باستان‌شناسی شمال کشور را جدی بگیریم.

سرپرست موسسه ساری‌شناسی نیز گفت: تاکنون 127 مقاله به دبیرخانه کنگره تاریخ محلی مازندران رسیده است.

حسین اسلامی بیان داشت: تاریخ کنونی بیشتر توسط شاهان و ساکنان دربار نوشته شده است و به ندرت امثال ابوالفضل بیهقی آن را تاریخ‌نگاری کردند.

وی به احیای تاریخ محلی ایران به عنوان یکی از عناصر ارزشمند فرهنگی اشاره کرد و گفت: تاریخ واقعی مردم در دل عوام است که باید استخراج شده و بیرون بیاید.

سرپرست موسسه ساری‌شناسی و مجری برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی تاریخ محلی مازندران و پنجمین کنگره تاریخ محلی ایران از فرصت نهایی ارسال مقاله به دبیرخانه تا اول دی ماه سال جاری خبر داد و ادامه داد: تاکنون 127 مقاله به دبیرخانه کنگره تاریخ محلی مازندران رسیده است و سه مقاله خارجی از پنج مقاله رسیده از کشورهای فرانسه، روسیه، آمریکا و انگلیس در کنگره ارائه می‌شود.

اسلامی با بیان اینکه باید در مازندران رشته تاریخ با تخصص مازندران‌شناسی تاسیس شود، تصریح کرد: برگزاری کنگره تاریخ شفاهی ایران بسترسازی و پشتوانه برای این هدف مقدس است.

به گزارش فارس، کنگره بین‌المللی تاریخ محلی مازندران هفتم اسفند ماه سال جاری در مازندران با همکاری استانداری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، شهرداری ساری، اداره کل کتابخانه ملی، دانشگاه مازندران، موسسه فرهنگی ساری‌شناسی و دیگر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با حوزه فرهنگ در شهرستان ساری به مدت یک روز برگزار می‌شود.

{jcomments off}