جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

نخستین همایش بین المللی تاریخی محلی مازندران آغاز شد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نخستین همایش بین المللی تاریخی محلی مازندران آغاز شد

نخستین همایش بین المللی تاریخی محلی مازندران آغاز شد


نخستین همایش بین المللی تاریخ محلی با حضور جمعی از مورخان ، فرهیختگان، پژوهشگران و علاقه مندان فرهنگ استان روز پنجشنبه در مجموعه پردیس نیروی انتظامی مازندران آغاز شد.

نخستین همایش بین المللی تاریخی محلی مازندران آغاز شد

بنیانگذار تاریخ محلی ایران در آیین گشایش این همایش از مازندران به عنوان یکی از کانون های تاریخی محلی ایران یاد کرد و گفت : در دپارتمان تاریخ محلی مشارکتی میسر نیست مگر این که مشارکت در تاریخ محلی محقق شود و تاریخ محلی میسر نمی شود مگر این که تمامی جغرافیای سیاسی مورد توجه قرار گیرد.

مرتضی نوریایی افزود : آنچه که در تاریخ محلی دغدغه ماست این است که محلی و محلیت چه ارتباطی با هم دارند، به طور کلی محلیت اهم از محل است ، حس محلیت بیان کننده هویت ، فرهنگ ، همبستگی و وجود یک منطقه است .

وی تاریخ موثر را تاریخ کاربردی دانست و ادامه داد : تاریخ موثر تاریخی است که در حیات اجتماعی و در برنامه ریزی ها شهری نقش داشته باشد.

نوریایی به ساخت 26 شهرک جدید در قبل و بعد از انقلاب اسلامی در ایران نظیر فولاد شهر و شاهین شهر اشاره کرد و گفت : هنور هویت این شهرها مشخص نیست و مشکل آفرین شده است ، یعنی تاریخ محلی این شهرک ها مشخص نیست.

وی افزود : انتظار ما از برگزاری این همایش ها این است که دریچه ای باز شود برای ورود جوانان به این عرصه فرهنگی تا به بیش از پیش به اهداف مورد نظر دست یابیم.

مدیر پژوهشکده ساری شناسی نیز با اظهار این که مازندران جزیی از ایران بزرگ است ، گفت : ما ایرانی مازندرانی هستیم و مفتخریم زیر پرچم جمهوری اسلامی هستیم.

حسین اسلامی افزود : ما مازندران را بدون ایران سرافراز نمی خواهیم و تاریخی محلی مازندران مثل بقیه استان های کشور بخشی از گوشه ای از تاریخی ایران را واکاوی می کند.

دبیر علمی این همایش از همه کسانی که در برگزاری این همایش زحمت کشیدند و حمایت کردند قدردانی کرد و گفت : در این همایش پژوهشگرانی از کشورهای آمریکا و گرجستان شرکت کردند.

علی رمضانی تعداد مقالات رسیده به دبیرخانه این همایش را 173 مقاله داخلی و خارجی اعلام کرد و افزود : 34 مقاله از مجموع این تعداد مقالات برای ارائه در این همایش انتخاب شد.

وی ادامه داد : از مجموع 10 مقاله خارجی رسیده به دبیرخانه همایش دو مقاله برای ارائه و چاپ منتخب شد.

بیش از یکصد مورخ و پژوهشگر تاریخی محلی از سراسر کشور در همایش یکروزه شرکت دارند.

این همایش بعد از افتتاحیه با تشکیل جلسات تخصصی تاریخ محلی تا عصر امروز ادامه دارد.