جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

نخستین جشنواره انجیر در گلوگاه برگزار می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

نخستین جشنواره انجیر در گلوگاه برگزار می‌شود

علی طاهری صبح امروز در حاشیه فعالیت‌های آماده‌سازی فضای نمایشگاه و جشنواره انجیر، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گلوگاه، اظهار داشت: 21 غرفه برای برپایی نمایشگاه در حال آماده‌سازی است، ادارات مختلف حاصل توانمندی‌های خود را در غرفه‌ها به نمایش در می‌آورند، علاوه بر آن غذاهای سنتی، آداب و رسوم و صنایع دستی شاخص گلوگاه نیز در غرفه‌ها به نمایش در خواهد آمد.

وی زمان افتتاح این جشنواره و نمایشگاه را، 9 صبح روز سه‌شنبه 28 مرداد اعلام کرد که با حضور معاون سیاسی استاندار، رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران انجام خواهد شد، و با اجرای برنامه‌های شاد و سنتی همراه است.

رئیس جهادکشاورزی شهرستان گلوگاه زمان اختتامیه جشنواره و نمایشگاه را، 10 صبح روز پنج‌شنبه، 30 مرداد عنوان و خاطرنشان کرد: در این مراسم از استاندار مازندران نیز دعوت شده است.

به گزارش فارس، در نشست‌های مختلفی که با حضور فرماندار و اعضای ستاد برگزاری نخستین جشنواره انجیر در گلوگاه تشکیل شد، درباره زمان و مکان اجرای این جشنواره، تبادل نظر شد.

پس از بازدید مکان‌های پیشنهادی، تصمیم اولیه بر برپایی نمایشگاه و برگزاری این مراسم در امام‌زاده قاسم(ع) بود اما بنا به دلایلی از جمله نبود امکانات رفاهی مناسب برای جمعیت شرکت‌کننده، در نهایت، مکان قطعی اجرای برنامه، در «انستیتو دخانیات تیرتاش گلوگاه» است.

زمان برگزاری نخستین جشنواره انجیر گلوگاه نیز پیش از این، 25 تا 30 مرداد بود که به 28 تا 30 مرداد، تغییر یافت، این جابه‌جایی زمانی نیز برای برگزاری نخستین جشنواره انجیر گلوگاه، مناسب‌تر دیده شد تا در سال‌های آینده با استفاده از تجربیات به دست آمده، زمان بیشتری برای آن در نظر گرفته شود.

به گزارش فارس، شهرستان گلوگاه دروازه شرقی مازندران و نقطه تلاقی سه استان مازندران، گلستان و سمنان است، این شهرستان را با نام گردان امام حسین(ع)، شهر دکل‌بندان، و درختان انجیر، می‌شناسند.

انجیر گلوگاه، بهترین نوع انجیر ارگانیک در ایران است که بیشتر مصرف تازه‌خوری دارد، تاکنون انجیرهای شیرین، سفید، سیاه، غلامی، وستا، بنگالی، گانیشِ سبز، استهبان، کاریکا، و گلابی‌شکل، در گلوگاه شناسایی شده‌ است.