جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

نجوای العفو شب زنده داران در دیار علویان - نمایش محتوای خبر

 

 

نجوای العفو شب زنده داران در دیار علویان

شهروندان مازندرانی در نخستین شب از لیالی پرفیض قدر در نقاط مختلف این استان با نجوای ' الهی العفو الهی العفو ' شب زنده داری کردند.

نجوای العفو شب زنده داران در دیار علویان

به گزارش خبرنگاران ایرنا، درتمامی اماکن مذهبی ، زیارتی و مساجد مازندران آئین های شب قدر با احیای این آیین پر برکت قرآنی گرامی داشته شد و پیر و جوان ، زن و مرد ، کوچک و بزرگ ، دست ها را به سوی آسمان گشوده و مروارید اشک از دیدگان جاری ساختند.
مردمان دیارعلویان با فریاد ' العفو'، ' العفو' از پروردگار غفار و بخشنده، طلب مغفرت کرده و از درگاهش خواستند که تقدیرشان را به نیکی ها رقم بزند.
در این شب های احیاء ، یاد شب زنده دار بزرگ مرد تاریخ ، علی (ع) ، همای رحمت ، صفای معنویت ، نماد شجاعت ، الگوی معرفت و نشانه عبودیت و شهید محراب عبادت است که بر دل های شب زنده داران سوزها زده و ندای آسمانیش را که گفت ' فزت برب الکعبه ' در گوش ها طنین انداخت.
شب زنده داران سوگوارند که علی ، آن امام عشق در چنین شبی از زمین خاکی بر بال ملائک پرکشید و زمینیان از برکت او بی آنکه بهره شایسته ببرند ، بی بهره شدند.
در شب های قدر در جای جای مازندران سراسر عشق است و اشک ، سراسر معنویت است و عرفان و شب زنده داران، به یاد علی، او که فقط ' شب از اسرارش آگاه بود ' به 'احیا' نشسته اند و اشک از دیدگان جاری ساختند.
شب نوزدهم ماه رمضان ، شبی از شب های قدر و شب ضربت خوردن مولی الموحدین علی (ع) است.
شبی برتر از هزار ماه و شبی که فرشتگان به اذن خدا از آسمان به زمین می آیند و شبی سرشار از سلام و درود خدایی تا سپیده دم صبح.
آئین های ویژه شب های احیا و نخستین شب از شب های پرفضیلت قدر ، جمعه شب در مساجد، بقاع متبرکه واماکن زیارتی ومذهبی استان مازندران برگزار و روزه داران وسوگواران آن حضرت با حضور دراین اماکن به راز ونیاز پرداختند.
اوج دلدادگی و حضور پرشور مردم مازندران در امامزادگان شاخص استان ازجمله امامزاده ابراهیم وامام زاده عبداله (ع) آمل، امامزاده عباس (ع) ساری وامامزاده ابراهیم بابلسر ومصلی شهرهای استان بوده است.
برپایی سفرهای افطاری وتوزیع افطاری های نذری در مناطق شهری وروستایی مازندران هم در عصر وشب جمعه در این استان پرشور بود.