سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

نبود بازاریابی فعال بین المللی در تجارت گیاهان دارویی در مازندران - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نبود بازاریابی فعال بین المللی در تجارت گیاهان دارویی در مازندران

نبود بازاریابی فعال بین المللی در تجارت گیاهان دارویی در مازندران


مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نبود بازاریابی فعال بین المللی در تجارت گیاهان دارویی را از مشکلات استان اعلام کرد.

نبود بازاریابی فعال بین المللی در تجارت گیاهان دارویی در مازندران

به گزارش روز چهارشنبه روابط سازمان جهاد کشاورزی مازندران محمد تقی شکوهی همچنین نبود تضمین خرید و بیمه محصولات، نبود موسسه مستقل اداره امور بازرگانی گیاهان دارویی در استان، عدم آگاهی از نیاز بازار جهانی، عدم وجود بازار مناسب جهت ارایه گیاهان دارویی تولید شده و عدم جذب سرمایه گذاران اقتصادی جهت صادرات گیاهان دارویی را از دیگر مشکلات تجارت گیاهان دارویی در مازندران برشمرد.

وی اظهار کرد: مازندران با وجود استعدادهای بالقوه بی شمار، در حال شکوفایی چشمگیری در زمینه کشت و پرورش گیاهان دارویی است که در این میان گل گاوزبان از گونه هایی است که روز به روز سطح زیر کشت آن در حال افزایش است و بالاترین سطح زیر کشت گیاهان دارویی در مازندران را بخود اختصاص داده است.

برآورد می شود بر روی کره زمین 30 هزار تا 75 هزار گونه گیاهی وجود داشته باشد و این در حالی است که کمتر از یک درصد این گونه ها شناسایی و ثبت شده است و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از 80 درصد مردم جهان برای درمان انواع بیماری ها از 200 گونه گیاه دارویی متداول در جهان استفاده می کنند.

در ایران حدود 1100 گونه مختلف از گیاهان دارویی وجود دارد که برخی معتقدند تا 2300 گونه گیاه دارویی در ایران قابل رویش است و متاسفانه حدود چهار تا پنج درصد از داروهای مورد استفاده در کشور با استفاده از گیاهان دارویی ساخته می شود در حالی که در کشورهای اروپایی این رقم به بالاتر از 30 درصد و در پرجمعیت ترین کشور جهان مانند چین به بیش از 80 درصد می رسد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: مازندران دارای 678 هکتار سطح زیرکشت گیاهان دارویی است که سالانه بالغ بر 790 تن محصول از این سطوح تولید می شود.

وی با بیان اینکه در سطح استان پنج واحد فرآوری صنعتی تهیه و تولید عرقیات، عصاره و ماده اولیه داروهای گیاهی و دو واحد فرآوری سنتی خشک کنی و بسته بندی فعال و چهار واحد سنتی گلاب گیری وجود دارد گفت: استفاده از مواد موثره این گیاهان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

شکوهی، رویکرد جهانی به مصرف گیاهان دارویی و قابلیت رقابت گیاهان دارویی با سایر محصولات زراعی و باغی را از فرصت های پیش روی کشت گیاهان دارویی در مازندران دانست و افزود: تنوع اقلیمی و رویشگاهی، تنوع گونه ای بالا در استان، وجود پتانسیل های زراعی و مناطق اکولوژیک متنوع توسعه کشت و وجود آزمایشگاه های تحقیقاتی و آموزشی از نقاط قوت کشت گیاهان دارویی در استان می باشد.

شکوهی با بیان اینکه گل گاوزبان دارای 131 جنس و 2200 گونه علفی، بوته ای یکساله و چند ساله است گفت: گل گاوزبان گیاهی دو یا چند ساله به ارتفاع 20 تا 50 سانتی متر و ساقه گلدهنده 60 تا 80 سانتی متری است که در هر سنبله تعداد زیادی گل وجود دارد که این گل ها از نظر دارویی بسیار ارزشمند هستند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه این گیاه در استان های شمالی می روید و زمان گلدهی آن از نیمه اردیبهشت ماه آغاز و تا تیرماه ادامه دارد افزود: این گیاه در مازندران در سه منطقه نکا، رامسر و بهشهر کشت می شود.

وی اظهار کرد: استفاده از گل گاوزبان ضد تشنج، دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و برای درمان بیماران مبتلا به وسواس مفید است.

شکوهی ادامه داد: متاسفانه صنایع فراوری گیاه گل گاوزبان در مازندران وجود ندارد و به صورت طب سنتی و جوشانده استفاده می شود.

گفتنی است تجارت جهانی داروهای گیاهی و فراورده های طبیعی سالانه به صدها میلیارد دلار می رسد و با توجه به تنوع زیاد آب و هوایی، کیفیت و کمیت گیاهان دارویی در مازندران و پیشینه تاریخی استفاده از طب گیاهی در درمان بیماری ها، وجود زمین های مستعد کاشت و تولید گیاهان دارویی و اقبال مردم نسبت به استفاده از گیاهان دارویی از فرصت هایی است که می توان از آن ها برای توسعه همه جانبه علوم و فناوری طب ایرانی و گیاهان دارویی بهره برد .

لازم به ذکر است افزایش سطح زیر کشت، معرفی گونه های جدید با ارزش دارویی و جایگزینی داروهای گیاهی به جای داروهای شیمیایی و کاهش ورود مواد اولیه داروهای شیمیایی از ثمرات توجه به گنجینه طبیعی کشور است.

مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.