جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

میهمانی پرندگان نادر در تالابهای فریدونکنار- مهاجرت 200 هزار قطعه پرنده - نمایش محتوای خبر

 

 

میهمانی پرندگان نادر در تالابهای فریدونکنار- مهاجرت 200 هزار قطعه پرنده

به گزارش خبرنگار مهر، تالابها و آب بندانهای مازندران در روزهای اخیر شاهد سفر و کوچ پرندگان نادر و کمیابی هستند که از مناطق مختلف جهان برای زمستان گذارانی به این استان سفر می کنند.

تلابهای فریدونکنار و سرخرود نیز با جاذبه های رویایی اش، محل مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر است و دیدن پرندگان زیبا، هر روزه، طبیعت گردان زیادی را به این تالابها می کشاند.

مهاجرت 200 هزار قطعه پرنده نادر به تالابهای محمودآباد

رئیس اداره محیط زیست محمودآباد از مهاجرت 200 هزار قطعه پرنده نادر و کمیاب به تالابهای سرخرود و فرودیکنار خبر داد.

یدالله رنجبر در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: 700 قوی فریاد کش به تالاب وزرا محله سرخ رود مهاجرت کرده اند و پیش بینی می شود این تعداد تا چند هزار قطعه افزایش یابد.

وی اظهار داشت: محدوده تالاب بین المللی فریدونکنار وسرخ رود را پنج هزار و 470 هکتار بیان و گفت:40 درصد آن درحوزه استحفاضی محمودآباد قرار دارد.

وی علاوه بر قو از مهاجرت دهها هزار قطعه انواع پرندگان آبچر کنار آبچر، غازخاکستری، حواصیل باکلان آبچلیک و....خبر داد و افزود: درجهت حفظ و حراست این پرندگان مامورین اداره با ایجاد و استقرار پاسگاه محیط بانی درمنطقه حضور شبانه روزی دارند.

دوما تنها روش صید قانونی

رنجبر صید به روش دوما را تنها روش صید قانونی ذکر و خاطرنشان کرد با توجه به قدمت 300 ساله صید دوما این نوع صید با رعایت ضوابط و مقررات آزاد بوده که مهمترین دلیل آن علاوه بر کمک اقتصادی به مردم منطقه ،حفظ تعادل جمعیت پرندگان است. صیادان برای دوام کار خود درحفظ محیط زیست کوشا و تاکنون این منطقه را بشکل دست نخورده و بکر برای استفاده پرندگان مهاجر حفظ کردند.

وی ازفعالیت 230 صیاد در دامگاههای سرخرود شرقی، سرخرودغربی، ازباران و دامگاه فریدونکنار که به روش دوما صید می کنندخبر داد و تصریح کرد: به هر متقاضی که پروانه صید می دهیم، نوع و تعداد صید ذکر و به صراحت بیان می شود و باید این فرهنگ بوجود بیاید که صیادان خود مقررات را رعایت کنند.

رنجبر از بازار فروش پرندگان فریدونکنار بعنوان پایلوت فروش نام برد که اکثرصیادان مازندران پرندگان خود را در این بازار بفروش می رسانند.

نگرانی از صید گونه های کمیاب

وی با ابراز ناراحتی از صید گونه های کمیاب و حمایت شده و درخطر انقراض اظهار داشت: صیادان غیرمجاز این پرندگان را بدون هیچ مشکلی به بازار آورده وجالب اینکه قیمت این نوع پرندگان کمتر از پرندگان صیدمجاز است.

رئیس محیط زیست محمودآباد با اشاره به گزارش خبرگزاری مهر در مورد فروش پرندگان اظهار داشت: با انتشار آن در خبرگزاری مهر فرماندار فریدونکنار جلسه ای باحضور نماینده دامگاه داران، نماینده بازار پرنده فروشان، مدیرکل حفاظت محیط زیست، روسای ادارات محیط زیست بابلسر، محمودآباد،دامپزشکی وبهداشت درفرمانداری این شهر درجهت اجرای درست و صحیح قوانین محیط زیست برگزار و طرفین موظف به رعایت آن شدند.

رنجبر نهادینه شدن فرهنگ زیست محیطی را مهمترین راهکارحفظ محیط زیست و پرندگان اعلام کرد و افزود بنابه فرمایش مقام معظم رهبری فرهنگ زیست محیطی‌ به فرهنگ عامه مردم باید تبدیل شود و این در سرلوحه آموزش ماست.

وی گفت: ماموریتها نمی توانند جلوی تخلفات را بگیرند و در اصل پنجاه قانون اساسی‌ حفاظت محیط زیست به صراحت ذکر شده و از این حیث جزو مترقّی‌ترین کشور‌ها هستیم.

رنجبر اظهار داشت: عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی‌ و قوانین زیست محیطی‌ در فرهنگ در صید و صیادی در این محدوده است و هر شخص باید این مورد را رعایت کند.

رنجبر تاکید کرد: همت جمعی‌ برای حل این مشکل نیاز است و کلیه مسئولین ادارات باید در این راه قدم بردارند و برای جلوگیری نباید فقط به بازار نظر داشته باشیم و ارتقا فرهنگ زیست محیطی‌ ،آشنایی با پرندگان، ملزم شدن و وادار نمودن صیادان به رعایت قوانین زیست محیطی‌ از اقداماتی است که می تواند در نجات پرندگان موثر باشد.

توع گونه های کمیاب در تالاب فریدونکنار

رئیس اداره محیط زیست محمودآباد به نقش و اهمیت تالاب فریدونکنار در حفظ گونه های نادر پرندگان اشاره کرد و افزود: این تالاب بیست و دومین تالاب بین‌المللی کشور بوده که در کنوانسیون رامسر نیز ثبت است، این تالاب از  هشت پارامتر مورد نظر شش پارامتر را دارد که نشان دهند اهمیت آن است.

وی اظهار داشت: تالاب فریدونکنار از نظر تراکم و تعداد تنوع گونه یی نظیر و بی‌ بدیل است و در محدوده حفاظت ما ۲۰۰هزار قطعه پرنده مهاجرت کردند که در تالابهای سرخرود شرقی‌ تا سرخرود غربی و روستای ازباران سکونت دارند.

به گزارش مهر، روشها غیر مجاز صید نظیر " کرس" که بیشتر برای صید غاز‌های وحشی استفاده می شود و روش دام هوایی که تمامی‌ انواع پرندگان را صید می‌کند و بیشتر به عنوان شب دامگاه‌ها معروفند، از مهمترین راههای صید پرندگان به شمار می رود که برخی صیادان غیرمجاز از آن بهره می برند.