جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

میلاد پیامبر عامل بنیانگذاری تمدن اسلامی است - نمایش محتوای خبر

 

 

میلاد پیامبر عامل بنیانگذاری تمدن اسلامی است

حجت‌الاسلام محمد مهدی راشدی امروز در گفت‌وگو با  خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان چالوس که به مناسبت آغاز هفته وحدت انجام شد، اظهار داشت: هفته وحدت مصادف است با ولادت حضرت رسول اکرم(ص) و ولادت امام جعفر صادق(ع) که به عنوان موسس مذهب شیعه، زمینه وحدت و همبستگی مسلمانان را ایجاد کردند.

وی تصریح کرد: حضرت امام خمینی (ره) با درایت، کاردانی، نگرش و اندیشه بسیار عمیقی که داشتند، اختلاف در روز میلاد حضرت محمد (ص) را باعث تهدید شیعه و سنی دانستند ولی این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و هفته وحدت را نامگذاری کردند که باعث وحدت بین شیعه و سنی و فرق مختلف اسلامی شد.

راشدی به معجزات روز میلاد پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد و افزود: در روز میلاد آن حضرت بت‌های کعبه فرو ریخت، 14 کنگره ایوان کسری شکست، دریاچه ساوه خشک شد و بسیاری از اتفاقات دیگر که پیام زیادی برای تاریخ بشریت داشت اتفاق افتاد.

وی با بیان چگونگی آغاز امامت امام جعفر صادق (ع) خاطر نشان کرد: در آغاز امامت حضرت افرادی از شیعیان و حتی بستگان حضرت حاضر به قبول امامت ایشان نبودند، لذا حضرت از راه‌های گوناگونی کوشیدند آنها را به قبول راه صحیح وادار سازند و در این زمینه به اذن خداوند معجزاتی نیز انجام دادند.

امام جمعه چالوس اذعان داشت: دوران امام جعفر صادق در میان دیگر دوران‌های ائمه اطهار، دورانی منحصر به فرد بود و شرایط اجتماعی و فرهنگی عصر آن حضرت در زمان هیچ یک از امامان وجود نداشته است و این به دلیل ضعف بنی‌امیه و قدرت گرفتن بنی‌عباس بود.

وی یادآور شد: عصر آن حضرت عصر جنبش فرهنگی و فکری و برخورد فرق و مذاهب گوناگون بود چرا که پس از زمان رسول خدا دیگر چنین فرصتی پیش نیامده بود تا معارف اصیل اسلامی ترویج شود و به ویژه قانون منع حدیث و فشار حُکّام اموی باعث تشدید این وضع شده بود، بنابراین  خلأ بزرگی در جامعه آن روز که تشنه هرگونه علم و دانش و معرفت بود، به چشم می‌خورد.

وی ادامه داد: امام صادق (ع) با توجه به فرصت مناسب سیاسی و نیاز شدید جامعه، دنباله نهضت علمی و فرهنگی پدرش را گرفت و حوزه وسیع علمی و دانشگاه بزرگی به وجود آورد و در رشته‌های مختلف علمی و نقلی شاگردان بزرگی تربیت کرد.

راشدی بیان داشت: امام از فرصت های گوناگونی برای دفاع از دین و حقانیت تشیع و نشر معارف صحیح اسلام استفاده می‌برد و در همین راستا  مناظرات زیادی نیز در همین موضوعات میان ایشان و سران فرقه‌های گوناگون انجام شد که طی آنها با استدلال‌های متین و استوار، پوچی عقاید آنها و برتری اسلام ثابت می‌شد.

امام جمعه چالوس افزود: در حوزه فقه و احکام نیز توسط ایشان فعالیت زیادی صورت گرفت، به صورتی که شاهراه‌های جدیدی در این بستر گشوده شد و تاکنون نیز به راه خود ادامه داده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از گذشت مصائب و سختی‌های فراوان، شرایطی مناسب پیش آمد و معارف اسلامی بیش از هر وقت دیگر از طریق الهی خود منتشر شد، به صورتی که بیشترین احادیث شیعه در تمام زمینه‌ها از امام صادق نقل شد و مذهب تشییع به نام مذهب جعفری و فقه تشییع به نام فقه جعفری خوانده می‌شود.